Πήραν την κούπα κι έσωσαν τη χρονιά οι “κόκκινοι διάβολοι” (highlights)

Στο τελευταίο ματς της σεζόν, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φρόντισε να δείξει το καλό της πρόσωπο, καθώς επικράτησε της συμπολίτισσας Σίτι με 2-1 στον τελικό του Κυπέλλου κι εξασφάλισε τη συμμετοχή της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Κυπελλούχος Αγγλίας για 13η φορά στην ιστορία της στέφθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που κυριάρχησε στο “Γουέμπλεϊ” απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι, παίρνοντας εκδίκηση για τον περσινό χαμένο τελικό. Παράλληλα, οι “κόκκινοι διάβολοι”, στο πιθανότατα τελευταίο παιχνίδι του Έρικ Τεν Χαγκ στον πάγκο της ομάδας, εξασφάλισαν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν, κάτι που δεν είχαν καταφέρει μέσω της Premier League.

To σκορ άνοιξε στο 30′ με… δώρο της Μάντσεστερ Σίτι στη Γιουνάιτεντ. Οι “κόκκινοι διάβολοι” εκμεταλλεύτηκαν τη λάθος πάσα του Ρόδρι, ο Γκβάρντιολ σε μονομαχία με τον Γκαρνάτσο, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πίσω από την πλάτη του Ορτέγκα, με τον επιθετικό της Γιουνάιτεντ να τη στέλνει στα δίχτυα με πλασέ προ κενής εστίας, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Μόλις εννέα λεπτά μετά, οι παίκτες του Έρικ Τεν Χαγκ διπλασίασαν τα τέρματά τους, βάζοντας ισχυρές βάσεις για τη νίκη, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου στον μεγάλο τελικό. Ο Μέινου με ωραίο σουτ, μετά από την ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες, νίκησε τον Ορτέγκα, κάνοντας το 0-2 για τους τυπικά φιλοξενούμενους στο 39′.

Στο δεύτερο μέρος, η Σίτι ανέβασε αναγκάστηκε να πιέσει ακόμη περισσότερο, καθώς βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο. Ο Πεπ Γκουαρδιόλα προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, που στο 55′ άγγιξε τη μείωση του σκορ, ωστόσο η προσπάθεια του Χάαλαντ στο 55′ σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Ονάνα. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Καμερουνέζος τερματοφύλακας έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Γουόκερ. Στο 64′ ο Άλβαρες αστόχησε σε τετ-α-τετ, σπαταλώντας μία τεράστια ευκαιρία. Τελικά, οι “πολίτες” ξαναμπήκαν στο ματς στο 87′ με τον Ντοκού, καθώς με ωραία προσποίηση και σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ονάνα, ο οποίος τη βρήκε, αλλά δεν μπόρεσε να την αποκρούσει. Όμως πλέον ήταν αργά και τίποτα δεν άλλαξε, με το 2-1 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Ορτέγκα, Γουόκερ, Στόουνς, Ακέ (46′ Ακάντζι), Γκβάρντιολ, Ρόδρι, Κόβασιτς (46′ Ντόκου), Σίλβα, Ντε Μπρόινε (57′ Άλβαρες), Φόντεν, Χάαλαντ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Τεν Χαγκ): Ονάνα, Γουάν-Μπισάκα, Βαράν, Μαρτίνες (73′ Έβανς), Νταλότ, Μέινου, Άμραμπατ, Γκαρνάτσο (90+3′ Λίντελεφ), Ράσφορντ (74′ Χόιλουντ), ΜακΤόμινεϊ (90+3′ Μάουντ), Φερνάντες.