Πήραν… εκδίκηση οι “κόκκινοι διάβολοι”

Μετά την ήττα στο πρωτάθλημα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να πάρει την άτυπη ρεβάνς στο League Cup από την Άστον Βίλα, επικρατώντας με 4:2 και παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τη φάση των “16” στη διοργάνωση.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπορεί να ηττήθηκε στο πρωτάθλημα της Premier League από την Άστον Βίλα, ωστόσο πήρε την “εκδίκηση” που ήθελε στο League Cup. Συγκεκριμένα, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, οι “κόκκινοι διάβολοι” επιβλήθηκαν με 4:2 στο “Ολντ Τράφορντ” και βρέθηκαν στη φάση των “16” της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές στιγμές αδράνειας στο πρώτο ημίχρονο, τις οποίες μάλιστα τις “πλήρωσαν”. Συγκεκριμένα, οι “χωριάτες” προηγήθηκαν χάρη στα τέρματα των Ουάτκινς στο 48′ και το αυτογκόλ του Νταλό στο 61ο λεπτό. Προσωρινά, η Γιουνάιτεντ είχε ισοφαρίσει με τον Μαρσιάλ στο 49ο λεπτό, καθώς εκμεταλλεύτηκε ο επιθετικός των γηπεδούχων την εξαιρετική ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες. Οι παίκτες του Τεν Χάαγκ δεν το έβαλαν κάτω όμως. Στη συνέχεια της αναμέτρησης, “ανέβασαν στροφές” και στο 67′ κατάφεραν να ισοφαρίσουν ξανά, αυτή τη φορά σε 2:2 με γκολ του Ράσφορντ. Λίγο αργότερα, στο 78′, ο Γκαμάτσο βρήκε τον Φερνάντες, με τον Πορτογάλο άσο να μην κάνει λάθος και να ανατρέπει το σκορ σε 3:2. Το… κερασάκι στην τούρτα, ήρθε από τον ΜακΤόμινεϊ, στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από την δεύτερη εκπληκτική ασίστ του Γκαμάτσο στο ματς.

ΓΚΟΛ: 49′ Μαρσιάλ, 67′ Ράσφορντ, 78′ Φερνάντες, 90+1′ ΜακΤόμινεϊ / 48′ Ουάτκινς, 61′ Νταλό (αυτογκόλ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντουμπράβκα, Λίντελεφ (87’ Μαρτίνες), Μαλάσια, Μαγκουάιρ, Νταλότ, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ (62’ Έρικσεν), Φαν ντε Μπέικ (62’ Γκαρνάτσο), Φερνάντες, Ράσφορντ (82’ Κασμίρο), Μαρσιάλ (62’ Ελάνγκα)

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Όλσεν, Κονσά (59’ Μινγκς), Γιανγκ (74’ Κας), Τσέιμπερς, Αουγκούστινσον (80’ Ντιν), Καμαρά, Ντόουγκλας Λουίζ, ΜακΓκίν, Ράμσεϊ (59’ Μπουενδιά), Γουότκινς, Ινγκς (59’ Μπέιλι)