Οι “διάβολοι” τη… βύθισαν στην κόλαση

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έβγαλε αντίδραση μετά το καταστροφικό ξεκίνημα στην Premier League, επικράτησε με 2-1 των “κόκκινων” και διατήρησε μακριά από τις νίκες την “αιώνιο” αντίπαλό της.

Στο τελευταίο παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής, η οποία επιφύλασσε το μεγαλύτερο ντέρμπι της Αγγλίας, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 2-1 τη Λίβερπουλ στο “Θέατρο των Ονείρων”, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στο αγγλικό πρωτάθλημα μετά από δύο σερί ήττες. Αντίστοιχα, η Λίβερπουλ συνέχισε μακριά, τόσο από τις νίκες, όσο και από τον καλό της εαυτό.

Με τον ιδανικότερο τρόπο άρχισε το ντέρμπι στο “Όλντ Τράφορντ”, καθώς οι δύο ομάδες είχαν δώσει εξ αρχής γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ μπήκε με ιδιαίτερη αυτοπεποίθηση, ενώ το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ έμοιαζε να μην πατά καλά στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στο 11′, οι γηπεδούχοι σπατάλησαν τεράστια ευκαιρία, καθώς ο Ελάνγκα βρέθηκε μόνος του με τον Άλισον και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα, οι “κόκκινοι διάβολοι” αξιοποίησαν την υπεροχή τους στις φάσεις, καθώς ο Ελάνγκα βρήκε τον Σάντσο στο ύψος του πέναλτι κι εκείνος προσποιήθηκε ωραία, προτού νικήσει με ωραίο σουτ τον Άλισον. Εν συνεχεία, η Λίβερπουλ άρχισε να βρίσκει ρυθμό, απειλούσε ανά διαστήματα την εστία του Ντε Χέα, αλλά δίχως αποτέλεσμα. Η αξιοσημείωτη φάση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 42′, όταν ο Μίλνερ έκανε μία κοντινή κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Μαρτίνες. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τη Γιουνάιτεντ μπροστά στο σκορ (1-0).

Στο δεύτερο μέρος, η Λίβερπουλ προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα με οργανωμένες επιθέσεις, αλλά οι παίκτες του Έρικ Τεν Χαγκ… καραδοκούσαν στις αντεπιθέσεις. Στο 53′, ο Χέντερσον “πούλησε” την μπάλα στον χώρο του κέντρου, ο Μαρσιάλ είδε με ωραία κάθετη τον Ράσφορντ και ο τελευταίος νίκησε σε τετ-α-τετ τον Άλισον για το 2-0. Εν συνεχεία, μειώθηκε αισθητά ο ρυθμός του αγώνα, ενώ οι “κόκκινοι” προσπαθούσαν να βρουν χώρους για να “τρυπήσουν” την άμυνα των “κόκκινων διαβόλων”. Η Γιουνάιτεντ πήγε το παιχνίδι στα μέτρα της και μάλιστα στο 76′ έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 3-0, με τον Ράσφορντ να κάνει εξαιρετική ενέργεια, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 81′, η Λίβερπυλ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ, αλλά ο Ντε Χέα είπε βροντερό… όχι στην προσπάθεια του Φιρμίνο. Στη συνέχεια, μετά από κόρνερ, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με γκολ του Σαλάχ. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, το σκορ δεν άλλαξε εκ νέου και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη μετά το κακό της ξεκίνημα στην Premier League.

ΓΚΟΛ: 16′ Σάντσο, 53′ Ράσφορντ / 82′ Σαλάχ

Δοκάρι: 11′ Ελάνγκα

Κίτρινες: 27′ Βαράν, 45′ Νταλότ, 74′ Φερνάντες / 24′ Άρνολντ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Μαρτίνεζ, Βαράν, Μαλάσια, Νταλότ (86′ Νταλότ), ΜακΤόμινεϊ, Έρικσεν (86′ Φαν Ντε Μπεκ), Μπρούνο Φερνάντες, Ελάνγκα (46′ Μαρσιάλ), Σάντσο (71′ Φρεντ), Ράσφορντ (86′ Ρονάλντο)

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (86′ Τσιμίκας), Χέντερσον (59′ Φαμπίνιο), Μίλνερ (73′ Καρβάλιο), Έλιοτ, Ντίαζ, Σαλάχ, Φιρμίνο