Ο Γκουντογκάν χάρισε το Κύπελλο Αγγλίας στη Μάντσεστερ Σίτι!

Κάτοχοι του FA Cup είναι οι “πολίτες”, που επικράτησαν με 2:1 στον μεγάλο τελικό του Γουέμπλεϊ της συμπολίτισσας Γιουνάιτεντ, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γερμανό μέσο, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του.

Οι τυπικά γηπεδούχοι της αναμέτρησης βγήκαν με… άγριες διαθέσεις στον αγωνιστικό χώρο, αφού κατάφεραν να προηγηθούν με γκολ από τα… αποδυτήρια. Μόλις 13 δευτερόλεπτα χρειάστηκαν για να ανοίξουν το σκορ στο παιχνίδι. Μετά τη σέντρα του αγώνα, η μπάλα πήγε στον Ορτέγκα, ο οποίος γέμισε, ο Λίντελοφ προσπάθησε να διώξει, αλλά έδωσε στον Γκουντογκάν, που με βολέ στην κίνηση, εκτός περιοχής, έκανε το 1:0. Πριν τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών η Σίτι “άγγιξε” το 2:0 με κεφαλιά του Ρόδρι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε, ωστόσο ο Ισπανός χαφ αστόχησε ελάχιστα.

Σιγά-σιγά η Γιουνάιτεντ ξεπέρασε το σοκ που υπέστη από το γρήγορο γκολ, αλλά και την επιθετικότητα, με την οποία μπήκαν στον τελικό οι “πολίτες” και προσπάθησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση. Το κατάφεραν με τη βοήθεια του VAR, ο οποίος κάλεσε τον διαιτητή να δει το βίντεο και τελικά οι “κόκκινοι διάβολοι” κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Γκρίλις, έπειτα από προσπάθεια του Γουάν Μπισάκα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπρούνο Φερνάντες και νίκησε τον Ορτέγκα για να ισοφαρίσει σε 1:1 στο 32ο λεπτό, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα.

Η εκκίνηση του δευτέρου μέρους ήταν παρόμοια με εκείνη του πρώτου. Πιο επιθετική η Σίτι, βρήκε γρήγορα ένα γκολ… καρμπόν με το 1:0 και με δράστη πάλι τον Γκουντογκάν. Ο Γερμανός χαφ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ντε Μπρόινε και αμέσως έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Ντε Χέα να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να έρχεται σε επαφή με τη μπάλα, χωρίς να αποσοβήσει το 2:1 στο 51ο λεπτό. Για μεγάλο χρονικό διάστημα, από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μετά, οι παίκτες του Έρικ Τεν Χαγκ έμοιαζαν με… υπνωτισμένοι, οι “πολίτες” είχαν τον έλεγχο και λίγο έλειψε ο Ντε Μπρόινε να μετατραπεί από δημιουργός σε σκόρερ, όμως το σουτ που επιχείρησε στο 61’, το απομάκρυνε ο Ντε Χέα με τα πόδια.

Δέκα λεπτά αργότερα, η Σίτι έφθασε στην επίτευξη και τρίτου τέρματος, το οποίο προήλθε κι αυτό από τον Γκουντογκάν, ωστόσο ο Γερμανός ήταν εκτεθειμένος και ο βοηθός υπέδειξε το οφσάιντ, κάτι που στέρησε από τους τυπικά γηπεδούχους το 3:1, αλλά και από τον έμπειρο μέσο τη χαρά του χατ-τρικ σε έναν τελικό του FA Cup. Παρ’ όλα αυτά, στο επόμενο λεπτό η Γιουνάιτεντ έδειξε να έχει σφυγμό και απείλησε με τον Γκαρνάτσο, όμως το σουτ του πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ορτέγκα.

Την καλύτερή τους ευκαιρία την κρατούσαν για το τέλος οι “κόκκινοι διάβολοι”. Ο ΜακΤόμινεϊ επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στο δοκάρι, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να φθάνουν κοντά στο 2:2 στο 90’+2’, όμως πλέον ήταν αργά για να έχουν κι άλλη ευκαιρία να το πετύχουν.

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Ορτέγκα, Γουόκερ (90’ Λαπόρτ), Ντίας, Ακάντζι, Στόουνς, Ρόδρι, Σίλβα, Ντε Μπρόινε (76’ Φόντεν), Γκουντογκάν, Γκρίλις (89’ Ακέ), Χάαλαντ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Βαράν, Λίντελοφ (83’΄ΜακΤόμινεϊ), Σο, Κασεμίρο, Έρικσεν (62’ Γκαρνάτσο), Σάντσο (78’ Βέγκχορστ), Φερνάντες, Φρεντ, Ράσφορντ.