Νικών… συνέχεια για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Οι “κόκκινοι διάβολοι” χτίζουν σερί στις νίκες, με την επικράτηση κόντρα στη Λέστερ για την πέμπτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, με μοναδικό σκόρερ της αναμέτρησης τον Σάντσο.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, εμφανίστηκε σεληνιασμένη στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, πίεσε και κατάφερε να σκοράρει με τον Τζέιντον Σάντσο. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, οι “αλεπούδες” ανέβασαν ρυθμό και έψαξαν το γκολ, με τους “κόκκινους διαβόλους” να αντέχουν και να κρατούν το 1-0 από το 23ο λεπτό.

H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ξεκίνησε το παιχνίδι πιο δυνατά, δείχνοντας διάθεση να απειλήσει και να βρει ένα γρήγορο γκολ. Στο 11ο λεπτό, ο Έρικσεν βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, πλάσαρε, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Η Λέστερ προσπάθησε δειλά να ανέβει και να ανησυχήσει τους “κόκκινους διαβόλους” χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 23ο λεπτό, οι παίκτες του Τεν Χαγκ, με άψογη συνεργασία βρήκαν δίχτυα. Η φάση ξεκίνησε από τον Φερνάντες που έδωσε τη μπάλα στον Ράσφορντ, για να πασάρει με τη σειρά του στον Σάντσο που σούταρε και άνοιξε το σκορ. Η Λέστερ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 υπέρ των “φιλοξενούμενων”.

Στο δεύτερο μέρος η Λέστερ μπήκε περισσότερο ορεξάτη, φάνηκε να “ξύπνησε” και απείλησε τη Γιουνάιτεντ. Στο 54′ ο Μάντισον προχώρησε σε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, όμως ο Ντε Χέα απέκρουσε. Οι “αλεπούδες” προσπάθησαν να πιέσουν τους “φιλοξενούμενους” όμως δεν βρήκαν χώρους να δημιουργήσουν. Η είσοδος του Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε “φρεσκάδα” στους “κόκκινους διαβόλους” που σιγά-σιγά βρήκαν τον ρυθμό του πρώτου μέρους. Ο Πορτογάλος, στο 84′ και το 86′ έχασε σπουδαίες ευκαιρίες να σκοράρει. Oι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν το γκολ στα τελευταία λεπτά, όμως δεν βρήκαν δίχτυα με το αποτέλεσμα να παραμένει στο 1-0, τους “γηπεδούχους” να βυθίζονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και τους “φιλοξενούμενους” να σκαρφαλώνουν στην 5η.

Γκολ: – / 23′ Σάντσο

Kίτρινες: 87′ Βάρντι / 25′ Νταλότ, 43′ Μαλάσια, 49′ Μαρτίνες

Λέστερ: Γουόρντ, Τζάστιν, Σουμαρέ, Έβανς, Τόμας, Εντίντι, Μάντισον, Τίλεμανς (76′ Ιεανάτσο), Ντιούσμπερι Χολ, Μπαρνς, Βάρντι (87′ Ντάκα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Νταλότ, Βαράν, Μαρτίνες, Μαλάσια, Μακτόμινεϊ, Έρικσεν, Ελάνγκα (59′ Κασεμίρο), Φερνάντες, Σάντσο (68′ Ρονάλντο), Ράσφορντ (88′ Φρεντ)