Νίκησε η Γιουνάιτεντ, γαλήνεψε ο Ρονάλντο!

Οι “κόκκινοι διάβολοι” επέστρεψαν στις νίκες μετά τη συντριπτική ήττα (6-3) από τη Μάντσεστερ Σίτι, καθώς επικράτησαν με 2-1 της Έβερτον και ο Πορτογάλος σταρ βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της Premier League. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρήκε αυτό που… έψαχνε καιρό, καθώς πέτυχε το νικηφόρο γκολ της ομάδας του, το οποίο αποτέλεσε το πρώτο του στο πρωτάθλημα του νησιού.

Τα “ζαχαρωτά” κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Ιγουόμπι διέσπασε ωραία την άμυνα των “κόκκινων διαβόλων” και έκανε το 1-0. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και της κατοχής της μπάλας και στο 15ο λεπτό, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Άντονι. Εν συνεχεία, η Γιουνάιτεντ πίεσε για να ανατρέψει το σκορ πριν το ημίχρονο και στο 44′ κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Ο Κασεμίρο βρήκε τον Κριστιάνο Ρονάλντο, που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή για να αντικαταστήσει τον Μαρσιάλ, πάτησε περιοχή και εκτέλεσε με το αριστερό τον Πίκφορντ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε την κατοχή της μπάλας και αναζητούσε τρίτο γκολ που θα της έδινε μεγαλύτερο προβάδισμα στον αγώνα. Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ είχε ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο δεν ήταν με αξιώσεις που θα της έδιναν τη δυνατότητα να ισοφαρίσει στο ματς. Στο 81′, η υπεροχή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφερε κι άλλο γκολ στον αγώνα με τον Ράσφορντ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε κατόπιν της χρήσης του VAR για χέρι. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και εν τέλει πήρε τη νίκη με 2-1, ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

ΓΚΟΛ: 5′ Ιγουόμπι / 15′ Άντονι, 44′ Ρονάλντο

Κίτρινες: 51′ Ονανά, 63′ Γκόρντον

Έβερτον (Φρανκ Λάμπαρντ): Πίκφορντ, Κόντι, Ταρκόβσκι, Μικολένκο, Κόλμαν, Γκεγέ, Ονανά, Ιγουόμπι, Γκρέι, Μοπέ (84′ Ρόντον), Γκόρντον (67′ ΜακΝιλ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χάγκ): Ντε Χέα, Λίντελοφ, Μαρτίνεζ, Ντάλοτ, Σο, Κασεμίρο, Έρικσεν (83′ ΜακΤόμινι), Φερνάντες, Άντονι (90+3′ Βαράν), Ράσφορντ, Μαρσιάλ (29′ Ρονάλντο)