Μυθική… επτάρα στο Άνφιλντ!

Η Λίβερπουλ πήρε εκδίκηση με τον πιο εκκωφαντικό τρόπο, χάρισε το πιο… εφιαλτικό σενάριο τρόμου στο Θέατρο των Ονείρων και σκόρπισε με 7:0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ήταν… σκιά του καλού της εαυτού επί των ημερών του Έρικ Τεν Χαγκ.

Άλλο πρόσωπο, αναζωογωνημένη Λίβερπουλ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε ό,τι ήθελε στο Άνφιλντ κόντρα στη μισητή της αντίπαλο κι έβαλε… πλώρη για τις πρώτες πέντε θέσεις της Premier League, δηλώνοντας παρούσα για την Ευρώπη. Η νίκη των “κόκκινων” ήταν ιστορική, καθώς δεν έχει σημειωθεί πιο ευρύ αποτέλεσμα μεταξύ των δύο ομάδων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν αναγνωστικού χαρακτήρα για τις δύο ομάδες, οι οποίες αδυνατούσαν να κρατήσουν αρκετά την μπάλα. Οι “κόκκινοι” ήταν πιο δραστήριοι, κυκλοφορώντας την μπάλα έξω από την περιοχή του Ντε Χέα, ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από τους φιλοξενούμενους. Στο 10′, ο Άντονι πήρε την μπάλα από τα δεξιά, συνέκλινε και σούταρε με το αριστερό, αλλά ο Άλισον αποσόβησε τον κίνδυνο σε κόρνερ. Στο 19′, η Λίβερπουλ είχε πολύ καλή στιγμή, καθώς μετά από φάση διαρκείας, ο Νούνιες επωφελήθηκε από τις κόντρες και έπιασε ένα σουτ που έφυγε άουτ. Στο 23′, οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά. Ο Ρόμπερτσον έκανε τη σέντρα, ο Νούνιες κινήθηκε προς την μπάλα και ο Μαρτίνες επενέβη εγκαίρως διώχνωντας σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Οι “κόκκινοι διάβολοι” κυκλοφόρησαν την μπάλα όμορφα, ο Νταλότ σέντραρε και ο Φερνάντες έστειλε με κεφαλιά την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Άλισον. Εν συνεχεία, η αναμέτρηση έγινε πιο… σκληρή, αλλά το γκολ εξακολουθούσε να λείπει κι από τις δύο πλευρές. Στο 42′, η Γιουνάιτεντ σκόραρε με τον Κασεμίρο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Ένα λεπτό αργότερα, η Λίβερπουλ πλήγωσε την “αιώνια” αντίπαλό της, με τον Χάκπο να ανοίγει το σκορ μετά από ασίστ του Ρόμπερτσον, για το 1:0 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατάφερε να πάρει άμεσα… καθαρό προβάδισμα στο ματς. Ο Νούνιες, μετά από πολλές κόντρες και διαδοχικά λάθη από τις δύο ομάδες, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Ντε Χέα για το 2:0. Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι “χτύπησαν” ξανά για το 3:0 στο Άνφιλντ. Οι “κόκκινοι” έβγαλαν εξαιρετική αντεπίθεση, με τον Χάκπο να δίνει στον Σαλάχ, προτού λάβει εκ νέου την μπάλα για να δώσει με τσίμπημα πιο ευρύ προβάδισμα στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι επιβλητικοί στον αγωνιστικό χώρο, μπροστά στους οπαδούς τους και έφτασαν σε τέταρτο γκολ. Στο 66′, ο Σαλάχ πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, με τους “κόκκινους” να βγαίνουν εκ νέου σε αντεπίθεση και τον Αιγύπτιο να… εκτελεί τον Ντε Χέα για το 4:0. Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ πετούσαν… φωτιές στις αντεπιθέσεις κι έκαναν ό,τι ήθελαν στο Άνφιλντ. Στο 75ο λεπτό, η Λίβερπουλ έφτασε και σε πέμπτο γκολ, με τον Νούνιες να πιάνει εκπληκτική κεφαλιά, αφήνοντας… άγαλμα τον Ντε Χέα. Στο 83′, ο Σαλάχ φρόντισε να πετύχει και έκτο γκολ για την ομάδα του, για το 6:0, ενώ στο 88′, ο Φιρμίνο έβαλε το… κερασάκι στην “τούρτα”, σημειώνοντας έβδομο γκολ στο Άνφιλντ, για το τελικό 7:0!

ΓΚΟΛ: 43′, 50′ Χάκπο, 47′ Νούνιες, 66′, 75′ Νούνιες, 84′ Σαλάχ, 88′ Φιρμίνο
Δοκάρι:-
Κίτρινες: 41′ Φαμπίνιο / 54′ Άντονι, 61′ Μαρτίνες, 65′ ΜακΤόμινι
Κόκκινη:-
Στατιστικό: Ο Μοχάμεντ Σαλάχ έγινε σκόρερ στην  ιστορία της Λίβερπουλ στην Premier League, αλλά ο πρώτος παίκτης των “κόκκινων” που σκοράρει σε πέντε διαδοχικά παιχνίδια πρωταθλήματος κόντρα στη μισητή αντίπαλο, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο (79′ Μίλνερ), Χέντερσον (78′ Μπαΐτσετιτς), Έλιοτ (88′ Τζόουνς), Σαλάχ, Νούνιες (78′ Ζότα), Χάκπο (78′ Φιρμίνο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Νταλότ, Βαράν, Μαρτίνες, Σο, Καζεμίρο, Φρεντ (59′ ΜακΤόμινι), Άντονι, Φερνάντες, Ράσφορντ, Βέγκχορστ (59′ Γκαρνάτσο)

Λίβερπουλ: Εκτός έδρας με Μπόρνμουθ (11/3)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Εντός έδρας με Σαουθάμπτον (12/3)