Με το… ενάμιση πόδι στον τελικό η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Οι “κόκκινοι διάβολοι” ήταν επιβλητικοί στο “City Ground” και επικράτησαν με 3:0 επί της Νότιγχαμ Φόρεστ, κάνοντας μεγάλο βήμα πρόκρισης στον τελικό του EFL Cup.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε… καυτή στο γήπεδο και μόλις στο 6ο λεπτό του παιχνιδιού άνοιξε το σκορ με γκολ που πέτυχε ο Ράσφορντ. Οι “κόκκινοι διάβολοι” “έσπασαν” την πίεση της Νότιγχαμ Φόρεστ και ο Άγγλος επιθετικός με τρομερή κούρσα από τα αριστερά, “εκτέλεσε” τέλεια για το 1:0. Δυο λεπτά αργότερα, (8′), ο Άντονι επιχείρησε με μια όμορφη ενέργεια να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Χένεσεϊ. Στο 23ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1:1, όμως το γκολ που πέτυχε ο Σάριτζ ακυρώθηκε από τον VAR ως οφσάιντ. Στο 26′, ο Σκάρπα απείλησε με ένα δυνατό σουτ, όμως ο Ντε Χέα δήλωσε “παρών”. Ο ρυθμός των δυο ομάδων έπεσε, με την ομάδα του Τεν Χάαγκ να βρίσκει τη λύση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Χένεσεϊ δεν απέκρουσε σταθερά το σουτ του Άντονι, ο Βέγκχορστ πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2:0 και την ανάπαυλα του ματς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Γιουνάιτεντ να έχει και πάλι το “πάνω χέρι” στο γήπεδο. Στο 54′, μάλιστα, οι “κόκκινοι διάβολοι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διευρύνουν το προβάδισμά τους, καθώς το σουτ του Έρικσεν σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χένεσεϊ. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Γουάιτ έκλεψε την μπάλα από τον Κασεμίρο, όμως το σουτ από το ύψους της περιοχής, πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο Λίνγκαρντ δοκίμασε να σκοράρει κόντρα στην προηγούμενη ομάδα του, όμως ο Ντε Χέα ήταν σε ετοιμότητα. Ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν σαφώς πιο ήρεμος, όμως στο 89ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι “καθάρισαν” το ματς με το σουτ του Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ του παιχνιδιού, το 0:3.

ΓΚΟΛ: 6′ Ράσφορντ, 45+1′ Βέγκχορστ, 89′ Μπ. Φερνάντες
ΔΟΚΑΡΙ: 54′ Έρικσεν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 84′ Πελίστρι
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Νότιγχαμ Φόρεστ (Στιβ Κούπερ): Χένεσεϊ, Οριέ, Ουόραλ, ΜακΚένα, Λόντι (73′ Γουίλιαμς), Φρόιλερ, Ντανίλο, Γκιμπς Γουάιτ (72′ Ο’Μπράιαν), Σκάρπα (64′ Λίνγκαρντ), Σάριτζ (64′ Ντένις), Τζόνσον.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χάαγκ): Ντε Χέα, Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαρτίνες, Μαλάσια, Έρικσεν (71′ Φρεντ), Κασεμίρο, Μπρούνο Φερνάντες, Ράσφορντ (57′ Γκαρνάτσο), Άντονι (71′ Πελίστρι), Βέγκχορστ (85′ Ελάνγκα).