Με το… αριστερό η “εποχή” Τεν Χαγκ

Πρεμιέρα στο “Όλντ Τράφορντ” υπό το βλέμμα του Σερ Άλεξ Φέργκιουνσον και τον Ρονάλντο στον πάγκο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έχοντας την πρώτη απώλεια της σεζόν, καθώς έχασε από τη Μπράιτον με 2-1, η οποία κερδίζει τους “κόκκινους διαβόλους” για πρώτη φορά στην ιστορία της εκτός έδρας. Στο άλλο παιχνίδι Λέστερ και Μπρέντφορντ μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε την περσυνή σεζόν… με ήττα. Η Μπράιτον υποχρέωσε την ομάδα του Έρικ τεν Χάγκ σε γκέλα με το… καλημέρα και το 2-1 των “γλάρων” μέσα στο “‘Ολντ Τράφορντ” έφερε τα πρώτα σύννεφα της σεζόν από την πρώτη κιόλας αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ για το 2022-23. Οι “μπέμπηδες” έχουν να χάσουν το τελευταίο παιχνίδι της προηγούμενης και το πρώτο της νέας χρονιάς από το 1973.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο έκτο λεπτό με τον Μπρούνο Φερνάντες να αστοχεί από ευνοϊκή θέση, ενώ ήταν αμαρκάριστος. Οι “μπέμπηδες” ενώ είχαν την κατοχή ήταν επιρρεπής στο λάθος, χαρίζοντας τη μπάλα στη Μπράιτον, η οποία είχε “υποψίες” ευκαιριών.

Αυτές τελικά μετουσιώθηκαν σε γκολ, όταν οι “γλάροι” στο 30′ “πάγωσαν” το “Ολντ Τράφορντ”, με τον Τροσάρντ να περνάει μία εξαιρετική μπαλιά στον Γουέλμπεκ, με τον τελευταίο να γυρνάει τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και τον Γκρος να έχει εύκολο έργο, σημειώνοντας το 1-0. Στο 40’ ήρθε και δεύτερο γκολ για τη Μπράιτον, καθώς αναπτύχθηκε υποδειγματικά με τον Μαρτς να συγκλίνει και να σουτάρει, τον Ντε Χέα να διώχνει τη μπάλα, που έφτασε στα πόδια του ελεύθερου Γκρος, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Όπως ήταν φυσικό οι “κόκκινοι διάβολοι” μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να περνάει στον αγωνιστικό χώρο στο 53ο λεπτό στη θέση του Φρεντ. Στο 68ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ του Έρικσεν, δημιουργήθηκε μία αναμπουμπούλα με τον Νταλότ να βρίσκει τη μπάλα και να τον Μακ Άλιστερ άθελα του να στέλνει τα στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στα υπόλοιπα λεπτά πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρει, όμως, να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπράιτον 1-2

Γκολ: 68′ Μακ Άλιστερ (αυτ.) – 30′, 40′ Γκρος

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Νταλότ, Σο (Μαλάσια 90′), Μαγκουάιρ, Μαρτίνες, ΜακΤόμινεϊ (Φαν Ντε Μπεκ 78′), Φρεντ (Ρονάλντο 53′), Φερνάντες (Γκαρνάτσο 91′), Έρικσεν, Σάντσο (Ελανγκά 90′), Ράσφορντ.

Μπράιτον (Γκράχαμ Πότερ): Σάντσες, Φέλτμαν, Ντανκ, Γουέμπστερ, Τροσάρντ (Λάμπτεϊ 75′) , Καϊσέδο, Μακ Άλιστερ, Μαρτς (Κόλγουιλ 91′), Γκρος, Λαλάνα (Μουέπου 76′), Γουέλμπεκ (Ούνταβ 95′).

Η πρώτη αγωνιστική της Premier League ολοκληρώνεται με το παιχνίδι Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Σίτι (18:30).