Κυνικό “διπλό” με Μπρούνο

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους πανηγύρισαν οι “κόκκινοι διάβολοι” κόντρα στη Σαουθάμπτον, για την τέταρτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Σκόρερ ο Μπρούνο Φερνάντες ο οποίος σκόραρε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, ενώ για πρώτη φορά αγωνίστηκε ο Κασεμίρο.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σάουθάμπτον, κερδίζοντας 1-0 για την τέταρτη αγωνιστική του Πρωταθλήματος. Ο Μπρούνο Φερνάντες ήταν ο μοναδικός σκόρερ του παιχνιδιού, σημειώνοντας το 37ο του τέρμα και πλέον είναι πίσω από τους Σαλάχ, Κέιν και Σον με 54,49 και 45 γκολ αντίστοιχα από τον Φεβρουάριο του 2020 που έκανε το ντεμπούτο του.

H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, πίεσε και έψαξε να βρει ένα γρήγορο γκολ. Η Σάουθάμπτον στα επόμενα λεπτά όμως, ανέβασε ρυθμό, προσπαθώντας να διασπάσει την άμυνα των “κόκκινων διαβόλων”. Στο 20ο λεπτό, οι “φιλοξενούμενοι” έχασαν τεράστια τετραπλή ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ. Η φάση ξεκίνησε με την κεφαλιά του Μπρούνο που απέκρουσε ο Μπαζούνου, στη συνέχεια ο Ελάνγκα σούταρε από κοντά, με τον τερματοφύλακα της Σάουθάμπτον να μπλοκάρει ξανά. Στο ριμπάουντ ο Μπρούνο νικήθηκε και πάλι από τον πορτιέρε των “γηπεδούχων”, ενώ ούτε ο Έρικσεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τη φάση διαρκείας να δίνει.. κόρνερ στους φιλοξενούμενους. Οι “άγιοι” απάντησαν με μεγάλες ευκαιρίες των Κότσαπ και Άνταμς, χωρίς να καταφέρουν να νικήσουν τον Ντε Χέα. Στο 37ο λεπτό, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε νέα ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, μετά από σέντρα του Έρικσεν στον Φερνάντες, με τον τελευταίο να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στ’ αποδυτήρια κολλημένες στο μηδέν.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τη Γιουνάιτεντ, με την πρώτη καλή ευκαιρία να ανήκει σ’ εκείνη, με τον Μακ Τόμινεϊ που δεν κατάφερε να σκοράρει. Στη συνέχεια, οι “κόκκινοι διάβολοι” βρήκαν το γκολ μετά από ωραία συνεργασία Φερνάντες-Νταλότ. Ο Πορτογάλος έκανε γύρισμα προς τα πίσω, με τον Μπρούνο να σκοράρει με πλασέ μέσα από την περιοχή για το 1-0. Στη συνέχεια οι “γηπεδούχοι” ζήτησαν πέναλτι σε φάση που φαίνεται ο ΜακΤόμινεϊ να έχει κάνει τρεις φορές επαφή με το χέρι. Όσο περνούσε ο χρόνος, οι “άγιοι” απειλούσαν έχοντας την κατοχή, ενώ αντέδρασαν με δυνατή κεφαλιά του Αρίμπο που σταμάτησε ο Ντε Χέα. Ο Τεν Χαγκ έριξε στη μάχη και τον Κριστιάνο Ρονάλντο ενώ για πρώτη φορά με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Κασεμίρο. Η Σαουθάμπτον, ήταν αρκετά απειλητική στα τελευταία λεπτά, ψάχνοντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς να καταφέρει να μετουσιώσει τις ευκαιρίες της σε γκολ.

Γκολ: 55Φερνάντες

Κίτρινες: / 50′ Νταλότ, 83′ MακΤόμινεϊ, 90+6 Φρεντ

Σάουθαμπτον: Μπαζούνου, Γουόκερ-Πίτερς, Μπέλα – Κότσαπ, Σαλισού, Τζενεπό (89′ Περούντ), Γουάρντ – Πρόουζ, Λάβια, Αρίμπο(89′ Λιάνκο) , Ελιουνούσι (63′ Αρμστρονγκ), Άρμστρονγκ (77′ Μάρα), Άνταμς

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Νταλότ, Βαράν, Μαρτίνες, Μαλάσια, Έρικσεν (90+2′ Φεντ), Μακτόμινεϊ, Σάντσο (66′ Ρονάλντο), Φερνάντες, Ελάνγκα (79′ Κασεμίρο), Ράσφορντ