Ήρωας Ονάνα, σκόρερ Μαγκουάιρ και πρώτη νίκη για τη Γιουνάιτεντ

Με τον Άγγλο διεθνή κεντρικό αμυντικό να σκοράρει στο 72′ και τον Καμερουνέζο κίπερ να αποκρούει πέναλτι του Λάρσον στο 90+7′, οι “κόκκινοι διάβολοι” νίκησαν 1-0 την Κοπεγχάγη στο “Ολντ Τράφορντ” και έμειναν ζωντανοί στη μάχη της πρόκρισης στους “16” του Champions League.

Σε μία βραδιά αφιερωμένη στον Σερ Μπόμπι Τσάρλτον, η Γιουνάιτεντ αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στην Κοπεγχάγη εν τέλει πήρε τη νίκη (1-0) με ήρωα τον Αντρέ Ονάνα και σκόρερ τον Χάρι Μαγκουάιρ. Αν αναλογιστεί κανείς ότι το τρίποντο ήρθε με “σωτήρες” δύο παίκτες που έχουν δεχτεί την πιο έντονη κριτική από τα αγγλικά ΜΜΕ και όχι μόνο, στο Μάντσεστερ έζησαν την Τρίτη (24/10) κάτι… μοναδικό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Λίγο πριν τη σέντρα στο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κοπεγχάγη τιμήθηκε η μνήμη του Σερ Μπόμπι Τσάρλτον, με το κοινό να μένει σιωπηλό για ένα λεπτό και ακούγεται πένθιμη μουσική από γκάιντα εντός του αγωνιστικού χώρου.

Στο 11′ ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση τους ματς η Κοπεγχάγη έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, με το σουτ του Γκονσάλβες να “τραντάζει” το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ονάνα και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Ελιουνούσι από καλή θέση κόντραρε στον Άμραμπατ και έφυγε κόρνερ. Η πρώτη τελική για τη Γιουνάιτεντ ήρθε στο 17ο λεπτό, με το σουτ του Χόιλουντ να φεύγει πάνω από την εστία των Δανών. Ακόμη μια ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ στο 23′, αλλά η προβολή του ΜακΤόμινεϊ πέρασε πολύ πάνω από τα δοκάρια. Κακό το πρώτο μέρος για τους “κόκκινους διαβόλους”, που είχαν 5 τελικές ( 1 εντός εστίας) έναντι 7 των Δανών (1 εντός εστίας) και με την κατοχή να είναι μοιρασμένη (51%-49%). Ο διαιτητής πάντως “έκλεψε” την παράσταση στο φινάλε, αφού έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια χωρίς να έχει συμπληρωθεί ο έξτρα χρόνος που είχε δώσει.

Η Κοπεγχάγη άγγιξε το γκολ στο 54′, με το σουτ του Λεράγκερ από το ύψος της μεγάλης περιοχής να υποχρεώνει τον Ονανά σε μία πολύ δύσκολη επέμβαση. Ο Έρικσεν στο 73′ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο προωθημένος Μαγκουάιρ νίκησε τον Γκράμπαρα με κοντινή κεφαλιά, για να ανοίξει το σκορ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στο 79′ οι “κόκκινοι διάβολοι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Γκραμπάρα να νικά τον Γκαρνάτσο σε τετ-α-τετ, ενώ το σουτ του ΜακΤόμινεϊ στην ανυπεράσπιστη εστία πέρασε άουτ. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ, αφού η Κοπεγχάγη κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις. Ο… ήρωας Ονανά όμως έπιασε το πέναλτι του Λάρσον στο 90+7′ και κράτησε τη νίκη της ομάδας του!

ΓΚΟΛ: 73′ Μαγκουάιρ / –
KIΤΡΙΝΕΣ: 80′ Μπρούνο Φερνάντες / –

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ονάνα, Νταλότ, Βαράν, Μαγκουάιρ, Ρεγκιλόν (63′ Λίντελεφ), Άμπραμπατ, Άντονι (63′ Γκαρνάτσο), Φερνάντες, Μακτόμινεϊ, Ράσφορντ, Χόιλουντ (86′ Μαρσιάλ).

Κοπεγχάγη: Γκραμπάρα, Άνκερσεν, Βάβρο, Ντικς, Γέλγερτ (77′ Σέρενσεν), Λεράγκερ, Φαλκ, Γκονσάλβες (85′ Λάρσον), Ακουρί (90’+1′ Ο. Χόιλουντ), Κλάεσον (77′ Όσκαρσον), Ελιουνούσι.

Δείτε τις αναλυτικές βαθμολογίες των ομίλων, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.//Λ.