Η Σεβίλλη έγινε… ο κακός δαίμονας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Οι Ανδαλουσιανοί έδειξαν… τα δόντια τους κόντρα στους “κόκκινους διαβόλους”, επικράτησαν 3:0 και πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά του Europa League.

Η Σεβίλλη ξεκίνησε πιο… ζεστά την αναμέτρηση και “πάτησε” στα πρώτα λεπτά την περιοχή της Μάντσεστερ. Στο 8ο λεπτό μάλιστα, ο Μαγκουάιρ έκανε λάθος πάσα έξω από την περιοχή της ομάδας του, η μπάλα έφτασε στον Γιουσέφ Εν Νεσίρι, ο οποίος πλάσαρε εξαιρετικά τον Ντε Χέα για το 1:0 των Ανδαλουσιανών. Οι γηπεδούχοι είχαν το “πάνω χέρι”, όμως στο 35′, οι “κόκκινοι διάβολοι” έγιναν απειλητικοί. Ο Άντονι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Καζεμίρο να πιάνει την κεφαλιά, η οποία πήγε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Μπόνο. Λίγο αργότερα, το σύνολο του κόουτς Μεντιλίμπαρ έχασε ευκαιρία στο 38′, με το σουτ του Λαμέλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ντε Χέα. Οι Ισπανοί στο 41′ πέτυχαν και δεύτερο γκολ μετά την κάθετη πάσα του Ακούνια στον Οκάμπος, ωστόσο ο πρώτος ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε μετά από την παρέμβαση του VAR. Oι δυο ομάδες δεν απείλησαν ξανά και έτσι οι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο, η Σεβίλλη μπήκε πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο. Μόλις στο 47ο λεπτό, μάλιστα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της και να μπει… για τα καλά σε θέση “ισχύος” για την πρόκριση. Μετά από κόρνερ του Ράκιτιτς, ο Μπαντέ βρήκε τη μπάλα με τον ώμο, αυτή πήρε μια περίεργη τροχιά, πέρασε πάνω από τον Ντε Χέα και κατέληξε στα δίχτυα του Ισπανού γκολκίπερ για το 2:0. Οι Ανδαλουσιανοί λίγο έλειψε να βάλουν και τρίτο γκολ στο 52′ μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Ράκιτιτς ξανά από τα δεξιά, όμως ο Νταλότ απομάκρυνε πάνω στη γραμμή. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν “στροφές” και στο 62′ είχαν καλή στιγμή με τον Καζεμίρο να σουτάρει, όμως ο Μπόνο απέκρουσε με δυσκολία. Στη συνέχεια, ο Εν Νεσίρι έπιασε κεφαλιά στο 68′ για τους γηπεδούχους, όμως ο Ντε Χέα μπλόκαρε. Στο 81ο λεπτό, η Σεβίλλη… καθάρισε το ματς και την πρόκριση, καθώς μετά από βαθιά μπαλιά, ο Ντε Χέα υπέπεσε σε ένα αβίαστο λάθος και έδωσε την ευκαιρία στον Εν Νεσίρι να σουτάρει εκτός περιοχής σε κενή εστία για το 3:0. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και έτσι η Σεβίλλη πανηγύρισε σπουδαία νίκη, που την οδηγεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

ΓΚΟΛ: 8′, 81′ Εν Νεσιρί, 47′ Μπαντέ