Η Μπρέντφορντ έκανε… φύλλο και φτερό τη Γιουνάιτεντ

Οι “κόκκινοι διάβολοι” αδυνατούν να σηκώσουν κεφάλι, καθώς υπέστησαν οδυνηρή ήττα με 4-0 στο Λονδίνο από την ομάδα του Τόμας Φρανκ και έγραψαν… μαύρο ρεκόρ στην ιστορία τους, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστική της Premier League.

Κάθε κορυφή, είναι αναπόφευκτα και το… χείλος μίας αβύσσου. Η εν λόγω κορυφή έχει χαθεί εδώ και καιρό για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία γνώρισε νέα ήττα στην Premier League, αλλά αυτή τη φορά με ισοπεδωτικό χαρακτήρα. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ δέχθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της -σε εκτός έδρας ματς- τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ηττήθηκε με 4-0 από την Μπρέντφορντ.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά με εμφανή ανασταλτικά προβλήματα, που προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι. Στο 10ο λεπτό μάλιστα, η Μπρέντφορντ άνοιξε το σκορ με γκολ του Ντασίλβα, έπειτα από ασίστ του Γένσεν. Εν συνεχεία, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε διπλασιασμό τερμάτων με τον Γένσεν να παίρνει τη… σκυτάλη και να χρίζεται σκόρερ στο ματς. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χάγκ προσπαθούσε με γρήγορες εναλλαγές να ανοίξει την άμυνα των αντιπάλων της, αλλά δίχως αποτέλεσμα. Στο 30′ η ομάδα του Τόμας Φρανκ ολοκλήρωσε ένα εφιαλτικό ημίωρο για τη Γιουνάιτεντ, καθώς σημείωσε και τρίτο γκολ με τον Μι, έπειτα από κόρνερ. Το… πάρτι, όμως, δεν σταμάτησε εκεί. Στο 35′, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τέταρτο γκολ σε αντεπίθεση με σκόρερ τον Εμπουεμό, μετά από πάσα του Τόνεϊ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ να βρίσκεται… μπερδεμένη στα “σκοινιά”.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολλανδός τεχνικός προέβη σε αλλαγές, προκειμένου να ανατρέψει την εικόνα του αγώνα. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε πλήρως την κατοχή, έκανε φάσεις, αλλά δεν μπορούσε να αγγίξει τα δίχτυα του Ρέια. Η Μπρέντφορντ αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο και ανά διαστήματα αναζητούσε τη γρήγορη αντεπίθεση στα αμυντικά… ρήγματα των φιλοξενούμενων. Καμία εκ των δύο ομάδων δεν μετέβαλλε τους αριθμούς στον πίνακα του σκορ, καθώς το 4-0 αποτέλεσε το αποτέλεσμα του αγώνα και η Μπρέντφορντ πήρε τεράστια νίκη κόντρα στο… φάντασμα των “κόκκινων διαβόλων”.

ΓΚΟΛ: 10′ Ντασίλβα, 18′ Γένσεν, 30′ Μι, 35′ Εμπουεμό

Κίτρινες: 16′ Μαγκουάιρ, 83′ ΜακΤόμινεϊ, 89′ Ράσφορντ

Μπρέντφορντ (Τόμας Φρανκ): Ρέια, Γιάνσον, Μι, Χένρι, Χίκεϊ (80′ Μπεχ Σόρενσεν), Νόργκαρντ (80′ Ονιέκα), Γένσεν (74′ Μπατίστ), Ρόερσλεβ, Ντασίλβα (62′ Γιάνελτ), Εμπουεμό (73′ Εμπουεμό), Τόνεϊ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Μαγκουάιρ, Μαρτίνες (48′ Βαράν), Ντάλοτ, Σο (46′ Μαλάσια), Φρεντ (46′ ΜακΤόμινεϊ), Έρικσεν (88′ Φαν Ντε Μπεκ), Φερνάντες, Ράσφορντ, Σάντσο (60′ Ελάνγκα), Ρονάλντο