Η γκάφα του Ντε Χέα χαντάκωσε τη Γιουνάιτεντ κι έδωσε ελπίδες στη Λίβερπουλ!

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ είδε τον Ισπανό τερματοφύλακα να κάνει τραγικό λάθος και να γνωρίζει την ήττα με 1:0 από τη Γουέστ Χαμ, δίνοντας την ευκαιρία στους “κόκκινους” να παραμείνουν σε απόσταση ενός βαθμού από την τέταρτη θέση.

Τα στραβοπατήματα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, δίνουν… ελπίδες στη Λίβερπουλ για την τέταρτη θέση. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ ηττήθηκε από τη Γουέστ Χαμ και έμεινε στο +1 και με ματς λιγότερο από τους πέμπτους “κόκκινους”.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού κι αναζητούσαν διαδρόμους στην άμυνα της Γουέστ Χαμ, έτσι ώστε να απειλήσουν την εστία του Φαμπιάνσκι. Στο 2′, έγινε η πρώτη καλή στιγμή με τον Ράσφορντ να στέλνει άουτ την μπάλα μετά από πλασέ στην αντεπίθεση. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά δυσκολευόταν να “σπάσει” τις γραμμές των “σφυριών”, που ήταν ιδιαίτερα κοντά μεταξύ τους. Στο 17′, η Γιουνάιτεντ έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Ράσφορντ έκανε πολύ δυνατό σουτ από τη γωνία της περιοχής κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Φαμπιάνσκι. Στο 27′, η Γουέστ Χαμ κατάφερε να ανοίξει το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα, μετά από απίστευτη γκάφα του Ντε Χέα. Ο Μπενραχμά έκανε ένα πολύ αδύναμο πλασέ έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Ισπανός τερματοφύλακας κατάφερε να δεχθεί γκολ, δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 1:0. Στο 45+1′, ο Ντε Χέα έκανε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Μπενραχμά, ενώ στη συνέχεια ο Φαμπιάνσκι αρνήθηκε σε τετ-α-τετ του Έρικσεν, κρατώντας το 1:0 για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες μπήκε καλύτερα και έδειξε πως όχι απλά ήθελε να διατηρήσει το προβάδισμά της, αλλά αναζητούσε και δεύτερο γκολ. Έως το 55′, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν είχε απειλήσει καθόλου στο ματς και όταν το έκανε προέκυψε από σουτ του Βέγκχορστ, που δεν ανησύχησε τον Φαμπιάνσκι. Στο 60′, τα “σφυριά” απείλησαν με σουτ του Πακετά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ έδειχνε… κλειδωμένη και δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία της Γουέστ Χαμ, με στόχο το γκολ της ισοφάρισης. Τα “σφυριά”, μετά το 70′, άφησαν μέτρα στους φιλοξενούμενους, διαχειρίζονταν το προβάδισμά τους και προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση, δημιουργώντας προβλήματα στην άμυνα της Γιουνάιτεντ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ με τον Πακετά, αλλά ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ και οι “κόκκινοι διάβολοι” δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού, η Γουέστ Χαμ διατήρησε το προβάδισμά της και πήρε σπουδαία νίκη επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

ΓΚΟΛ: 27′ Μπενραχμά
Κίτρινες: 36′ Μαλάσια, 64′ Γουάν-Μπισάκα