Επιστροφή στους τίτλους για τη Γιουνάιτεντ!

Έξι χρόνια… φαγούρας έλαβαν τέλος για τους “κόκκινους διαβόλους”, οι οποίοι κατέκτησαν το 6ο Carabao Cup της ιστορίας τους. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ ήταν ανώτερη από τη Νιουκάστλ, επικρατώντας με 2:0 στον τελικό του “Γουέμπλεϊ”.

Το πρώτο 10λεπτο ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να έχει την κατοχή και τη Νιουκάστλ να πιέζει. Στο 13ο λεπτό ο Βέγκχορστ πήρε την μπάλα στην περιοχή, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και ο Κάριους μπλόκαρε με ευκολία. Στη συνέχεια το παιχνίδι “έσβησε” και οι φάσεις ήταν ελάχιστες. Στο 32ο λεπτό ο Σεν Μαξιμέν… ζάλισε την άμυνα των “κόκκινων διαβόλων”, όμως ο Ντε Χέα απέκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του. Στο 33′, ο Σο εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Κασεμίρο πετάχτηκε πρώτος απ’ όλους, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με δυνατή κεφαλιά. Στο 39ο λεπτό ο Βέγκχορστ βρήκε ωραία τον Ράσφορντ στην περιοχή και ο Άγγλος δεν είχε πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, η οποία πρώτα κόντραρε στο πόδι του Μπότμαν. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Βέγκχορστ επιχείρησε ένα έξοχο σουτ έξω από την περιοχή, με τον Κάριους να απομακρύνει με δυσκολία.

Η πρώτη… υποψία φάσης στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 54ο λεπτό, με τον Φερνάντες να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Βέγκχορστ να στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Κάριους, με κοντινή κεφαλιά. Μέχρι το 60ο λεπτό οι “καρακάξες” δεν έδειχναν σημάδια ότι μπορούν να αντιδράσουν και οι τυπικά γηπεδούχοι έμοιαζαν… επαναπαυμένοι στο υπέρ τους 2:0. Ο Σεν Μαξιμέν ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης από πλευράς Νιουκάστλ, προσπαθώντας να δημιουργήσει επικίνδυνες προϋποθέσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στο 68′, ο Ζοέλιντον έχασε διπλή ευκαιρία για να σκοράρει, με τα δύο σουτ του να σταματούν σε αμυντικούς. Στο 73ο λεπτό ο Ράσφορντ έκανε ατομική ενέργεια, φτάνοντας μέχρι την περιοχή, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Κάριους απέκρουσε εύκολα. Στο 86′, ο Γουάν Μπισάκα βρέθηκε λίγο έξω από την περιοχή, όμως το δυνατό του σουτ κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Κάριους. Στο 88ο λεπτό ο Μέρφι βρήκε χώρο μακριά από την περιοχή και επιχείρησε ένα φαλτσαριστό σουτ, το οποίο πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντε Χέα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γουίλοκ εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Ζοέλιντον πήρε μια δύσκολη κεφαλιά, με τον Ντε Χέα να βρίσκει λίγο την μπάλα, η οποία χτύπησε και στο δοκάρι. Στη συνέχεια οι παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφυγαν στην αντεπίθεση, όμως ο Φερνάντες δεν κατάφερε να νικήσει τον Κάριους.//

ΓΚΟΛ: 33′ Κασεμίρο, 39′ Μπότμαν (αυτ.)
ΔΟΚΑΡΙ: 90+2′ Ζοέλιντον
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 9′ Νταλότ, 37′ Φρεντ, 85′ Ντε Χέα, 87′ Κασεμίρο, 90+2′ Σο, 90+6′ Μαρτίνες / 45+6′ Ζοέλιντον, 67′ Μπότμαν, 90+6′ Σαρ
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Νταλότ (46′ Γουάν Μπισάκα), Μαρτίνες, Βαράν, Σο, Φρεντ (69′ Σάμπιτσερ), Κασεμίρο, Φερνάντες, Άντονι (82′ Σάντσο), Ράσφορντ (88′ Μαγκουάιρ), Βέγκχοσρτ (69′ ΜακΤόμινεϊ)

Νιουκάστλ (Έντι Χάου): Κάριους, Τρίπιερ, Σαρ, Μπερν, Μπότμαν, Λόνγκσταφ (46′ Ίσακ), Γκιμαράες (78′ Γουίλοκ), Αλμιρόν (90+1′ Άντερσον), Σεν Μαξιμέν (78′ Μέρφι), Ζοέλιντον, Γουίλσον (90+1′ Ρίτσι)