Ένας Ράσφορντ ήταν αρκετός για την Γιουνάιτεντ

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ επικράτησε με 1-0 της Γουέστ Χαμ και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, με τον Άγγλο επιθετικό να πετυχαίνει το μοναδικό και καθοριστικό τέρμα για τους “κόκκινους διαβόλους”.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 1-0 της Γουέστ Χαμ και διεύρυνε στα πέντε παιχνίδια, το αήττητο σερί της. Η ομάδα του Τεν Χαγκ ήταν αρκετά επιθετική για ένα ημίχρονο, όπου έχασε τρεις σημαντικές ευκαιρίες και πέτυχε και ένα γκολ με τον Ράσφορντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γουέστ Χαμ πήρε την πρωτοκαθεδρία των κινήσεων και τον έλεγχο της κατοχής, χωρίς να καταφέρει όμως να δημιουργήσει απειλές στην εστία του Ντε Χέα, πέρα από μία κεφαλιά που απέκρουσε δύσκολα ο Ισπανός και μοιραία γνώρισε την ήττα στο «Ολντ Τράφορντ».

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν στην αναμέτρηση με σκοπό να πιέσουν ψηλά και να δημιουργήσουν πρόβλημα στην ανάπτυξη των παικτών του Τεν Χαγκ. Ο Μπενράχμα μπήκε στο 2′ στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να εκτελέσει, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν στο 5′, με τον Ελάνγκα να κάνει αδύναμο τελείωμα. Σταδιακά η Γιουνάιτεντ έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο και την κατοχή της μπάλας.

Ρονάλντο και Ράσφορντ απείλησαν στο 15′ και στο 16′, χωρίς όμως να νικήσουν τον Φαμπιάνσκι. Η Γουέστ Χαμ δυσκολευόταν να βρει λύσεις, όταν κέρδιζε την κατοχή και μετά από τρεις ή τέσσερις πάσες, οι παίκτες του Μόγιες έκαναν λάθος. Ο Ελάνγκα απείλησε εκ νέου στο 36′, με την μπάλα να περνάει άουτ. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα. Ο Έρικσεν υποδέχθηκε την μπάλα στα δεξιά της περιοχής, γέμισε στο δεύτερο δοκάρι και ο Ράσφορντ με κεφαλιά, νίκησε τον Πολωνό τερματοφύλακα για το 1-0.

Στην επανάληψη η Γουέστ Χαμ ξεκίνησε με ευκαιρία, με τον Σκαμάκα να απειλεί στο 50′ από το ύψος της περιοχής, χωρίς να βρίσκει στόχο. Οι “κόκκινοι διάβολοι” προσπαθούσαν να ελέγξουν το ρυθμό, αλλά οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν πολύ εύκολα την μπάλα στα πόδια τους. Στο 63′ ο Ρονάλντο υποδέχθηκε εξαιρετικά την μπάλα εντός περιοχής, αλλά η εκτέλεσή του ήταν ιδιαίτερα άστοχη.

Η Γουέστ Χαμ είχε πάρει στο δεύτερο ημίχρονο τον έλεγχο του παιχνιδιού και είχε περιορίσει την Γιουνάιτεντ, αλλά δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους προς την εστία του Ντε Χέα. Στο 78′ ο Μαρτίνες έδιωξε με το κεφάλι τελευταία στιγμή, παίρνοντας την μπουκιά από το στόμα του επερχόμενο Ντόουσον, μετά την εκτέλεση φάουλ του Μπενράχμα. Στο 83′ τρομερή επέμβαση του Ντε Χέα σε κεφαλιά του Ζουμά, μετά το φάουλ του Φορνάλς, που διατήρησε τη νίκη της ομάδας του.

Γκολ: 38′ Ράσφορντ

Κίτρινες: 90′ Μπρούνο Φερνάντες / 36′ Σκαμάκα, 73′ Σούτσεκ, 79′ Κέρερ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Νταλότ, Μαγκουάιρ, Μαρτίνες, Σο, Έρικσεν (79′ Φρεντ), Κασεμίρο, Φερνάντες, Ελάνγκα (61′ ΜακΤομινέι), Ράσφορντ, Ρονάλντο.

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Φαμπιάνσκι (46′ Αρεολά), Κέρερ, Ντόουσον, Ζουμά, Κρέσγουελ, Ράις, Σούτσεκ, Μπάουεν, Ντάουνις (77′ Φορνάλς), Μπενράχμα, Σκαμάκα (57′ Αντόνιο).