Μετά από ένα συναρπαστικό ματς στο “Καμπ Νόου”, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Μπαρτσελόνα ήρθαν ισόπαλες με 2:2 στην πρώτη τους “μονομαχία” για τη νοκ άουτ φάση των play-off του Europa League, αφήνοντας τα πάντα… ανοιχτά για τον επαναληπτικό αγώνα στο “Ολντ Τράφορντ”.

Ο ρυθμός ήταν φρενήρης στην αρχή του αγώνα και από τις δυο πλευρές, με τον Ράσφορντ να απειλεί πρώτος στο 8′ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και στη συνέχεια απάντησε ο Λεβαντόφσκι για την Μπαρτσελόνα. Στο 19ο λεπτό, οι “Μπλαουγκράνα” λίγο έλειψε να ανοίξουν το σκορ του ματς, με τον Πέδρι να δοκιμάζει ένα μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ντε Χέα. Λίγο αργότερα, στο 24′, ο Μπισάκα  έκανε το γύρισμα στον Σάντσο, ο οποίος μαζί με τη βοήθεια του Ντε Γιόνγκ “άγγιξαν” το γκολ, όμως η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα των Καταλανών. Στο 28′, ο Βέχορστ βγήκε τετ-α-τετ, όμως ο Τερ Στέγκεν με γρήγορη έξοδο του έκλεισε το οπτικό πεδίο και τον σταμάτησε. Οι “κόκκινοι διάβολοι” ήταν απειλητικοί συνεχώς, ωστόσο στο 37ο λεπτό, μετά το λάθος του Μπισάκα, ο Άλμπα μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ από πλάγια θέση με τον Ντε Χέα να απομακρύνει σε κόρνερ. Ο ρυθμός έπεσε και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το “μηδέν”, παρά τις φάσεις που είχαν εκατέρωθεν.

Το σύνολο του Τσάβι μπήκε αποφασισμένο στην αρχή του δεύτερου μέρους και μόλις στην πρώτη φάση του, ο Ραφίνια με ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, απείλησε αρκετά τους Άγγλους, με την προσπάθειά του να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 50ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Αλόνσο πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν άμεσα. Στο 52′, ο Μάρκους Ράσφορντ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και έπειτα από κάθετη πάσα του Φρεντ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση σε 1:1. Λίγα λεπτά αργότερα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχοντας τον έλεγχο του ματς, κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σκορ. Στο 59′, ο Ράσφορντ… άδειασε την άμυνα των “Μπλαουγκράνα”, έκανε το γύρισμα από τη γωνία της περιοχής, η μπάλα πέρασε από πολλούς, με τον Κούντε να ακουμπάει τελευταίος πριν καταλήξει αυτή στα δίχτυα για το 2:1 υπέρ των “κόκκινων διαβόλων”. Μετά τα δυο γκολ των φιλοξενούμενων, οι Καταλανοί βρήκαν χώρους στο γήπεδο και στο 69′, ο Λεβαντόφσκι απείλησε με εκτέλεση φάουλ, που πέρασε ελάχιστα άουτ. Η Μπάρτσα ανέβασε “στροφές” και στο 76′ μετά τη σέντρα του Ραφίνια, ο Λεβαντόφσκι κινήθηκε στην πορεία της και η μπάλα κατάφερε να περάσει κάτω από τα πόδια του Βαράν για να καταλήξει στα δίχτυα για το 2:2, με τον Ραφίνια να χρήζεται σκόρερ.

ΓΚΟΛ: 50′ Αλόνσο, 76′ Ραφίνια / 52′ Ράσφορντ, 59′ Κούντε (αυτογκόλ)
ΔΟΚΑΡΙ: 87′ Κρίστενσεν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 30′ Άλμπα, 73′ Γκάβι / 43′ Βαράν, 65′ Κασεμίρο, 72′ Μαλάσια

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Ερνάντεζ): Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Αλόνσο (67′ Κρίστενσεν), Άλμπα (68′ Μπαλντέ), Πέδρι (42′ Σ. Ρομπέρτο), Ντε Γιονγκ, Κεσιέ (67′ Φατί), Ραφίνια, Γκάβι, Λεβαντόβσκι.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χάαγκ): Ντε Χέα, Γουάν – Μπισάκα, Βαράν, Σο, Μαλάσια, Κασεμίρο, Φρεντ, Σάντσο (82′ Γκαρνάτσο), Φερνάντες, Ράσφορντ, Βέχορστ.