Αποκλεισμοί-“σοκ” για Σαουθάμπτον και Τότεναμ | Αγχωτική πρόκριση για τη Γιουνάιτεντ

Οι “κόκκινοι διάβολοι” κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ στα τελευταία λεπτά στο “Όλντ Τράφορντ”, επικρατώντας με 3:1 της Γουέστ Χαμ για τη φάση των “16” του FA Cup. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε με 1:0 από τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, ενώ οι “άγιοι” αποκλείστηκαν από τη Γκρίμσμπι (2:1). Η Μπέρνλι πανηγύρισε στο 90ο λεπτό την πρόκριση απένατι στη Φλίτγουντ (1:0).

Σαουθάμπτον – Γκρίμσμπι 1:2

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό, με το γκολ, όμως, του Μάρα να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Γκρίμσμπι κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Χόλοχαν για το 1:0. Στο 50ο λεπτό οι “άγιοι” έκαναν ξανά το ίδιο λάθος και έδωσαν την ευκαιρία στον Ιρλανδό μέσο να διπλασίασει τα προσωπικά και ομάδικά τέρματα. Στο 66′, ο Γουόρντ-Πράουζ εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Τσαλέτα-Τσαρ μείωσε σε 2:1 με δυνατή κεφαλιά. Στο 80ο λεπτό ο Θίο Γουόλκοτ ισοφάρισε, όμως ο VAR ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ και η Σαουθάμπτον έμεινε εκτός της επόμενης φάσης.

Μπέρνλι – Φλίτγουντ 1:0

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν γρήγορος, όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν έφτανε με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου η Φλίτγουντ έμεινε με 10 παίκτες, εξαιτίας της αποβολής του Χέιζ. Η Μπέρνλι, ωστόσο, δεν κατάφερνε να εκμεταλλευτεί την υπεραριθμία της μέχρι το 90ο λεπτό. Με τη συμπλήρωση των 90′, ο Βίτινιο σέντραρε στην περιοχή και ο Κόνορ Ρόμπερτς “χάρισε” την πρόκριση στους γηπεδούχους με ένα όμορφο “βολ-πλανέ”.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Χαμ 3:1

Οι “κόκκινοι διάβολοι” ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει την ανωτερότητα της σε γκολ, αφού οι δύο ευκαιρίες που είχε πήγαν χαμένες. Η Γουέστ Χαμ άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό, κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Μπενράχμα να νικάει τον Ντε Χέα με δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής. Στο 72ο λεπτό ο Κασεμίρο ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 77′, ο Αγκέρντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από κόρνερ. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε σε μεγάλη ανατροπή, με τον Γκαρνάτσο να κάνει το 2:1 στο 90ο λεπτό με ένα ωραίο, μακρινό σουτ και τον Φρεντ να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα, στο 90+5′, με κοντινό σουτ.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ 1:0

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις και με χαμηλό ρυθμό, οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να υπάρξει γκολ. Το δεύτερο μέρος κύλησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, ωστόσο στο 79ο λεπτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Εντιαγέ έκανε μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στα τελευταία λεπτά και η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση.//