Βλέπει Μπράιτον και βγαίνει… νοκ άουτ

Η Λίβερπουλ όδευε προς επαναληπτικό αγώνα που θα διεξαγόταν στο “Άνφιλντ”, πριν έρθει ο Μιτόμα στο 90+2′ να δώσει την λύση και την πρόκριση στους “γλάρους”, με 2:1. Δεύτερη σερί νίκη του συνόλου του Ντε Ζέρμπι απέναντι σε εκείνο του Κλοπ, μέσα σε διάστημα λίγων ημερών.

Το ματς ξεκίνησε με μία σπουδαία χαμένη ευκαιρία για τους “κόκκινους”, με τον Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος σούταρε αλλά ο Ντανκ επενέβη σωτήρια πάνω στην γραμμή, στερώντας ένα σίγουρο γκολ, μόλις στο 4′. Δέκα λεπτά μετά, παρόμοια φάση, από την άλλη πλευρά. ο Φέργκινσον βρέθηκε μόνος του στο ύψος της μικρής περιοχής, σούταρε, αλλά ο ΑλεξάντερΆρνολντ απομάκρυνε σωτήρια στη γραμμή. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν. Έπειτα από αντεπίθεση με τον Σαλάχ από δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Έλιοτ που από κοντά έκανε το 1:0.

Η απάντηση για την Μπράιτον, ήρθε εννέα λεπτά αργότερα, όταν ο Λάμπτεϊ δοκίμασε το… πόδι του από μακριά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του, ανήμπορου να αντιδράσει, Άλισον. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, οι “γλάροι” είχαν κάποιες καλές στιγμές αλλά όχι κάτι εξαιρετικά αξιόλογο, πέρα από το σπουδαίο “στοπ” του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα, σε προσπάθεια του Μάρτς. Στο 90+2′, μετά από μία εκτέλεση φάουλ, ο Εστουπινιάν βρήκε τον Μιτόμα, εκείνος απέφυγε φανταστικά έναν αντίπαλο χωρίς η μπάλα να σκάσει στο έδαφος και από κοντά έκανε το 2:1, δίνοντας την πρόκριση στην Μπράιτον.

ΓΚΟΛ: 39′ Λάμπτει, 90+2′ Μιτόμα / 30′ Έλιοτ

Μπράιτον: Στιλ, Εστουπινιάν. Γουέμπστερ, Νταντ, Λάμπτεϊ, ΜακΚάλιστερ, Γκρος, Μαρτς, Φέργκιουσον, Μιτόμα, Γουέλμπεκ.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Γκόμεζ, Ρόμπερτσον, Αλκάνταρα, Μπαΐτσετιτς, Κεϊτά, Σαλάχ, Έλιοτ, Γκάκπο.

Στο άλλο παιχνίδι η Στόουκ αγχώθηκε για λίγο αλλά πήρε την πρόκριση

Ο Μπράουν μόλις στο 3’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τη Στίβενεϊτζ να ισοφαρίζει στο 70ο λεπτό με τον Ριντ, αλλά τρία λεπτά μετά η Στόουκ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το γκολ του Λαουρέντ στο 73’ . Επτά λεπτά μετά ο Μπέικερ με εύστοχο πέναλτι τελείωσε την υπόθεση πρόκριση γράφοντας το 3:1.