Βάφτηκε… κόκκινο το Λίβερπουλ

Στο τελευταίο χρονικά ματς της 23ης αγωνιστικής της Premier League, οι “κόκκινοι” του Μέρσεϊσαϊντ επικράτησαν με 2:0 των “μπλε” και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Λίβερπουλ ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια στο 242ο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ, καθώς επικράτησε με 2:0 της Έβερτον στο “Άνφιλντ”. Οι “κόκκινοι” πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα για το 2023, ανέβηκαν στην 9η θέση της Premier League, βρίσκονται στο -7 από τις ευρωπαϊκές θέσεις και συνεχίζουν το… κυνήγι της πεντάδας. Από την άλλη, τα “ζαχαρωτά” παραμένουν στην 18η θέση με 18 βαθμούς και εντός της ζώνης του υποβιβασμού (-1 από την 17η Λιντς), δίνοντας τη δική τους “μάχη” για παραμονή στην κατηγορία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Χωρίς μεγάλη φάση το πρώτο 10λεπτο, αλλά με πάρα πολλές δυνατές μονομαχίες, με το πάθος να ξεχειλίζει όπως σε κάθε αναμέτρηση της Λίβερπουλ με την Έβερτον. Η πρώτη τελική στο ματς ανήκε στους “κόκκινους” στο 17ο λεπτό. Ο Μπαΐτσετιτς έκανε το γέμισμα και ο Νούνιες τη γύρισε με τη μία στην καρδιά της άμυνας των “μπλε”, για να πάρει την κεφαλιά ο Χάκπο και να στείλει την μπάλα άουτ. H ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν εκείνη που είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της και προσπαθούσε να κάνει παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν κυρίως από τα δεξιά με τον Σαλάχ να προκαλέσουν ρήγματα, με τα “ζαχαρωτά” να είναι στημένα αμυντικά και να αφήνουν ελάχιστους κενούς χώρους στους αντιπάλους τους. Το συγκρότημα του Σον Ντάις είχε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί, έχοντας κεφαλιά στο δοκάρι του Ταρκόφσκι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ιγουόμπι, και η Λίβερπουλ την τιμώρησε για το γεγονός ότι δεν βρήκε δίχτυα, αφού έβγαλε κόντρα με τον Νούνιες και ο Σαλάχ νίκησε τον Πίκφορντ με πλασέ κάνοντας το 1:0 στο 36′. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Λίβερπουλ στο δεύτερο μέρος. Ο Ρόμπερτσον έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Σαλάχ, ο Αιγύπτιος έπαιξε κάθετα στον Αλεξάντερ – Άρνολντ, ο Βρετανός μπακ έκανε το γύρισμα και ο Χάκπο εξ επαφής έκανε το 2:0 στο 49′. Μετά το δεύτερο γκολ, οι “κόκκινοι” είχαν τον απόλυτο έλεγχο, με τον Νούνιες να έχει μάλιστα δύο μεγάλες ευκαιρίες να κάνει τρία τα γκολ για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, λίγο πριν παραχωρήσει τη θέση του στον Ζότα. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, εκτός από κάποιες στιγμές έντασης, και οι “κόκκινοι” πανηγύρισαν τη νίκη στο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ!

ΓΚΟΛ: 36′ Σαλάχ, 49′ Χάκπο / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 88′ Ρόμπερτσον / 67′ Κόουντι, 84′ Ντουκουρέ, 87′ Πίκφορντ