Συνεχίζει στο Europa League ο Άγιαξ | Νίκη γοήτρου η Λίβερπουλ

Ο “Αίαντας” πήρε το διπλό στη Γλασκώβη, επικρατώντας με 3-1 της Ρέιντζερς και προκρίθηκε στη δεύτερη διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης, ενώ οι “κόκκινοι” πήραν τη νίκη με 2-0 κόντρα στην πρωτοπόρο Νάπολι στο Άνφιλντ.

Δίχως… συγκινήσεις ολοκληρώθηκε ο πρώτος όμιλος του Champions League. Η Νάπολι και η Λίβερπουλ, που είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση στους “16” της διοργάνωσης, αναμετρήθηκαν για την τελευταία αγωνιστική και το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ πήρε τη νίκη (2-0) ως μία μικρή… εκδίκηση για το πρώτο ματς των δύο ομάδων (4-1 υπέρ της Νάπολι). Ο Άγιαξ επικράτησε με 2-1 της Ρέιντζερς και εξασφάλισε την πρόκριση στη συνέχεια του Europa League.

Σε ένα παιχνίδι ποδοσφαιρικά ενδιαφέρον και βαθμολογικά αδιάφορο, οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν δίχως άγχος, αλλά έδωσαν γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση. Στο 5ο λεπτό, η Λίβερπουλ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τζόουνς να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι “κόκκινοι” είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά αδυνατούσαν να τη μετουσιώσουν σε περισσότερες αξιοσημείωτες τελικές. Από την άλλη, η Νάπολι προσπαθούσε να δώσει τον δικό της ρυθμό στον αγώνα και δημιουργούσε ανά διαστήματα συνθήκες απειλής. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ στον αγώνα και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος και στο 54ο λεπτό, η Νάπολι κατάφερε να ανοίξει το σκορ με γκολ του Έστιγκορντ, αλλά εν συνεχεία η φάση εξετάστηκε από τον VAR και δόθηκε οφσάιντ. Στο 57′, οι Ναπολιτάνοι απείλησαν ξανά με ωραία προσπάθεια του Κβαρατσχέλια, ενώ η Λίβερπουλ έψαχνε τη μεγάλη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου. Παρ’ όλα αυτά, οι δύο ομάδες… αλληλοεξουδετερώθηκαν καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερο μέρους. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 85ο λεπτό με… ριμπάουντ που πήρε ο Σαλάχ μέσα στην περιοχή. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λίβερπουλ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Νούνιες. Το 2-0 αποτέλεσε το τελικό σκορ και η Λίβερπουλ πήρε νίκη γοήτρου κόντρα στη Νάπολι, που παρέμεινε πρωτοπόρος στον όμιλο.

ΓΚΟΛ: 85′ Σαλάχ, 90+8′ Νούνιες

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Φαν Ντάικ, Κονατέ, Άρνολντ (87′ Ράμσεϊ), Τσιμίκας, Φαμπίνιο, Τιάγκο, Μίλνερ (48′ Έλιοτ), Τζόουνς (73′ Νούνιες), Σαλάχ, Φιρμίνο (87′ Καρβάλιο)

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μερέτ, Κιμ, Έστιγκορντ, Ντι Λορέντζο, Ολιβέρα, Λομπότκα (83′ Ζιελίνσκι), Ντομπελέ (88′ Ρασπαντόρι), Ανγκισά, Πολιτάνο (70′ Λοζάνο), Κβαρατσχέλια (83′ Ελμάς), Όσιμεν

Ρέιντζερς – Άγιαξ 1-3

Ο “Αίαντας” εμφανίστηκε εξ αρχής αποφασισμένος να… κλειδώσει τη νίκη για την τρίτη θέση της βαθμολογίας. Μόλις στο 4ο λεπτό, οι παίκτες του Άλφρεντ Σρέντερ άνοιξαν το σκορ με τον Μπέργκχαους, ενώ στο 29′, ο Κουντούς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του για το 2-0. Ο Άγιαξ ήταν κυρίαρχος στην αναμέτρηση, είχε την κατοχή της μπάλας και απειλούσε συνεχώς την εστία του ΜακΓκρέγκορ, ωστόσο το 2-0 παρέμεινε έως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άγιαξ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε. Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν την αναμέτρηση και στο 56′ κατάφεραν να σημειώσουν και τρίτο γκολ με τον Κουντούς να “χτυπά” και πάλι. Παρ’ όλα αυτά, το γκολ ακυρώθηκε, καθώς υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσεως. Στο 70′, η Ρέιντζερς άγγιξε το πρώτο της γκολ στην αναμέτρηση, καθώς ο Άρφιλντ έκανε ένα εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Πασβίρ πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση, κρατώντας το 2-0. Στο 86′, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ταβερνιέρ, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα, ο Κονσεϊσάο έκανε το 3-1, το οποίο αποτέλεσε το τελικό σκορ του αγώνα. Έτσι, ο Άγιαξ εξασφάλισε την πρόκριση στη συνέχεια του Europa League.

ΓΚΟΛ: 86′ Ταβερνιέρ / 4′ Μπέργκχαους, 29′ Κουντούς, 89′ Κονσεϊσάο

Ρέιντζερς (Τζιοβάνι Φαν Μπρόνκχορστ): ΜακΓκρέγκορ, Κινγκ, Σαντς, Μπάρισιτς, Ταβερνιέρ, Άρφιλντ, Ντέιβις (60′ Καμαρά), Κεντ, Τίλμαν (61′ Ράιτ), Σάκαλα, Τσόλακ (61′ Μορέλος)

Άγιαξ (Άλφρεντ Σρέντερ): Πασβίρ, Τίμπερ, Μπάσεϊ, Σάντσεζ, Βίνταλ (44′ Ρεντς), Άλβαρεζ, Τέιλορ, Μπέργκχαους (55′ Κλάασεν), Μπεργκχβάιν, Τάντιτς, Κουντούς