Προμνησία τελικού «δια χειρός» Τσιμίκα

Η Λίβερπουλ επικράτησε -ξανά- στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι της Τσέλσι και αναδείχθηκε Κυπελλούχος Αγγλίας!

Οι δύο ομάδες οδήγησαν ακόμη έναν τελικό στα πέναλτι και η αρμάδα του Γιούργκεν Κλοπ βγήκε και πάλι νικήτρια, χάρη στο τελευταίο εύστοχο πέναλτι του Κώστα Τσιμίκα, ο οποίος εισήλθε στο γήπεδο κατά τη διάρκεια της παράτασης.

Το παιχνίδι άνοιξε με τρόπο που αρμόζει σε τελικό. Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά και μόλις στο 4ο λεπτό προειδοποίησε την εστία του Μεντί. Ο Ντίας γύρισε στον Τιάγκο, ωστόσο εκείνος δεν κατάφερε να φτάσει τη μπάλα, τη στιγμή που ο Μεντί είχε εξουδετερωθεί. Στη συνέχεια της προσπάθειας, η κεφαλιά του Σαλάχ πέρασε άουτ. Στο 8′, ο Ντίας εξέθεσε ξανά την άμυνα των «μπλε», έκανε το γύρισμα και οι Κεϊτά, Σαλάχ δεν κατάφεραν να κάνουν επαφή με την μπάλα. Στο επόμενο λεπτό, ο Κολομβιανός εξτρέμ και πάλι έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Μεντί.

Στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, οι «ρεντς» πίεζαν ασφυκτικά την ομάδα του Τόμας Τούχελ, η οποία απείλησε για πρώτη φορά στο 18ο λεπτό. Ο Πούλισικ σούταρε από καλή θέση άλλα η μπάλα έφυγε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρέθηκε σε θέση βολής αλλά η μπάλα πέρασε εκ νέου άουτ. Οι «μπλε» βρήκαν τους χώρους για να ανταπεξέλθουν στο πρέσινγκ της Λίβερπουλ και να δημιουργήσουν τις δικές τους συνθήκες απειλών. Μάλιστα, στο 28ο λεπτό, οι «μπλε» άγγιξαν το 1-0, όταν ο Μάουντ πέρασε υπέροχα τη μπάλα στον Αλόνσο και ο Άλισον επενέβη με σωτήριο τρόπο. Μετά το πρώτο μισάωρο του αγώνα, η Τσέλσι άλλαξε της ισορροπίες και ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι Λονδρέζοι απείλησαν ξανά, όταν ο Ζορζίνιο πάσαρε στον Λουκάκου και το πλασέ του τελευταίου πέρασε άουτ. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, όντας ισόπαλες 0-0.

Στην επανάληψη, η Τσέλσι μπήκε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στον αγωνιστικό χώρο, συνεχίζοντας από εκεί που τελείωσε. Στο 48′, ο Αλόνσο εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση και ο Άλισον δεν εκτίμησε σωστά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 52′ ήταν η σειρά της Λίβερπουλ να απειλήσει ξανά στο ματς. Ο Ντίας πραγματοποίησε υπέροχο σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Το πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερο ημιχρόνου συμπληρώθηκε με φάσεις εκατέρωθεν και με εξαιρετικό ρυθμό στον αγώνα. Η Λίβερπουλ άρχισε εκ νέου να πιέζει, προσπαθώντας να ανακτά συνεχώς την κατοχή της μπάλας στο κέντρο του γηπέδου. Στο 83ο λεπτό, ο Ντίας έγινε αποδέκτης της μπάλας εντός της περιοχής, σούταρε και η μπάλα χτύπησε έφυγε άουτ, αφού χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Μεντί. Στο 90′ η Λίβερπουλ απείλησε ξανά με τον Ντίας, αλλά και αυτή τη φορά το πλασέ του έφυγε άουτ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα μισάωρο της παράτασης. Ο έξτρα χρόνος αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι δύο ομάδες έκαναν συντήρηση δυνάμεων και ροκάνιζαν τον χρόνο, έως την έναρξη της ψυχοφθόρας διαδικασίας των πέναλτι.

Κίτρινη: 77′ Τζέιμς

Δοκάρια: 48′ Αλόνσο / 83′ Ντίας