Πήρε το Λιγκ Καπ με ασίστ Τσιμίκα η Λίβερπουλ

Η πρώτη κούπα για το 2024 κατέληξε στα χέρια της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ, η οποία λύγισε στην παράταση την Τσέλσι με κεφαλιά του Φαν Ντάικ από κόρνερ του Τσιμίκα, κατακτώντας για 10η φορά στην ιστορία της το Λιγκ Καπ.

Η Λίβερπουλ μπήκε στο χορτάρι θέλοντας να πιέσει και είχε κάποιες καλές στιγμές, όμως δεν μπορούσε να απειλήσει σημαντικά τον Τζάκσον. Η άμυνα της Τσέλσι έμοιαζε… ασταθής και έκανε αρκετά λάθη, τα οποία ευτυχώς -για την ίδια- δεν τα πλήρωνε. Στο 21′ η ομάδα του Ποτσετίνο… άγγιξε το γκολ, όταν ο Πάλμερ ανάγκασε τον Κέλεχερ να του πει εντυπωσιακό «όχι», ενώ στη συνέχεια ο Στέρλινγκ αστόχησε από κοντά. Στο 32′ το έβαλε με τον Άγγλο εξτρέμ, όμως ο VAR το ακύρωσε λόγω οφσάιντ. Στο 40′ οι κόκκινοι παραλίγο να προηγηθούν, όταν μία κεφαλιά του Χάκπο σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 44′ ήρθε νέα σπουδαία ευκαιρία, όμως οι Κόλγουιλ και Γκάλαχερ έσωσαν την εστία του Πέτροβιτς.

Στο 61′ ο Φαν Ντάικ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ, όμως ο VAR το ακύρωσε λόγω οφσάιντ. Όσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός… ανέβαινε. Στο 76′ ο Γκάλαχερ παραλίγο να γίνει ο… ήρωας των Λονδρέζων, όμως το σουτ του σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος σπατάλησε νέα σπουδαία ευκαιρία, με τον Κέλεχερ να αποκρούει τετ α τετ. Ο Τσιμίκας μπήκε στη θέση του Ρόμπερτσον στο 87′. Στα τελευταία λεπτά οι “μπλε” πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Έλληνας μπακ έπαιξε κομβικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης, καθώς έδωσε την ασίστ στο γκολ που έκρινε τον τίτλο. Από δικό του κόρνερ στο 118′, ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό 1-0 για τους “ρεντς”.

ΓΚΟΛ: 118′ Φαν Ντάικ

Κίτρινη: 45’+3′ Τσίλγουελ, 120’+2′ Πάλμερ / 45’+3′ Μπράντλεϊ, 81′ Μακ Άλιστερ, 82′ Κονατέ, 107′ ΜακΚόνελ, 120’+3′ Γκόμεζ