Πέρασε από τους «Άγιους» και στο -1 η Λίβερπουλ

Με τους βαθμούς της νίκης έφυγαν οι «κόκκινοι» από το Σεντ Μέρις κερδίζοντας με ανατροπή την Σαουθάμπντον με 2-1 και απέχουν ένα βαθμό από την πρωτοπόρο Σίτι μία στροφή πριν το τέλος της Πρέμιερ Λιγκ.

Όπως και στο πρόσφατο ματς με την Άστον Βίλα, η Λίβερπουλ έκανε την ανατροπή του σκορ και παραμένει σε τροχιά τίτλου λίγα εικοσιτετράωρα μετά την κατάκτηση του κυπέλλου.

Οι «Άγιοι» απείλησαν πρώτοι στο 10’ όταν βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Μπρόγια απέφυγε τον Μάτιπ και βγήκε τετ α τετ με τον Άλισον που του έβαλε στοπ με το σώμα και η ευκαιρία χάθηκε. Τρία λεπτά αργότερα (13’) ο Ρέντμοντ με διαγώνιο σουτ έξω από τη περιοχή (η μπάλα κόντραρε στο γόνατο του Μίλνερ) νίκησε τον Άλισον στέλνοντας τη μπάλα στη γωνία ανοίγοντας το σκορ 1-0. Προηγήθηκε φάουλ του Λιάνκο στον Ζότα που δεν δόθηκε και εξόργισε τον Κλοπ. Στο 19’ ο Φιρμίνιο βρήκε δίχτυα με κεφαλιά αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ήταν σε θέση οφ-σάιντ. Οι «κόκκινοι» απάντησαν και έφεραν το ματς στα ίσα (1-1) στο 27’ με τον «κεραυνό» του Μιναμίνο να αφήνει «άγαλμα» τον ΜακΚάρθι μετά τον ωραίο συνδυασμό του Γκόμεζ με τον Ζότα. Η Λίβρπουλ πίεσε για την ανατροπή στο πρώτο μέρος, χάνοντας καλές ευκαιρίες όπως στο 36’ με το σουτ του Φιρμίνιο να φεύγει έξω ενώ στο 44’ η σέντρα του Γκόμεζ πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Η Λίβερπουλ συνέχισε να πιέζει στο δεύτερο μέρος ψάχνοντας το δεύτερο τέρμα που θα την έβαζε σε θέση οδηγού στο ματς αλλά συνέχισε να χάνει ευκαιρίες. Στο 48’ από ενέργεια του Τσιμίκα ο Ζότα από πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα ενώ στο 56’ ο Έλιοτ έκανε το πλασέ αλλά δεν βρήκε στόχο. Η λύτρωση για την αρμάδα του Κλοπ ήρθε στο 67’ από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Μάτιπ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2. Η Λίβερπουλ συνέχισε να έχει την υπεροχή και την κυκλοφορία της μπάλας στα επόμενα λεπτά ψάχνοντας ένα τρίτο τέρμα για να σφραγίσει τη νίκη της. Στο 86’ η κεφαλιά του Κονατέ από την εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα έφυγε έξω, ενώ ο Άλισον μπλόκαρε σταθερά στο 88’ τοι σου του Ρέντμοντ. Η Σάουθαμπντον πίεσε στα τελευταία λεπτά αλλά δεν κατάφερε να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας. Το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος που φέρνει τους «κόκκινους» ένα βαθμό πίσω από την Σίτι και την Κυριακή υποδέχονται την Γουλβς στο «Άνφιλντ».

ΓΚΟΛ: 13’ Ρέντμοντ / 27’ Μιναμίνο, 67’ Μάτιπ

Διαιτητής: Άτκινσον

Κίτρινες: 68’ Τέλα, 74’ Στίβενς,

Σαουθάμπτον (Χάσενχουλτ): ΜακΚάρθι, Γουόκερ-Πίτερς, Λιάνκο, Στίβενς, Σαλίσου, Ντιαλό (71’ Ρομέου), Γουόρντ-Πράους, Ρέντμοντ, Ελιουνούσι, Τέλα (71’ Άρμστρονγκ), Μπρόγια (83’ Άνταμς)

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Γκόμεζ (46’ Χέντερσον), Μάτιπ, Κονατέ, Τσιμίκας, Μίλνερ, Τζόουνς, Έλιοτ (65’ Οριγκί), Μιναμίνο, Ζότα, Φιρμίνο (83’ Κεϊτά).