Όλα στο μηδέν και σταθερά εκτός Ευρώπης

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, κόντρα σε δύο ομάδες που απογοητεύουν τη φετινή σεζόν στην Premier League, Τσέλσι και Λίβερπουλ έμειναν στο 0:0 στο “Στάμφορντ Μπριτζ”, συνεχίζοντας τις χαμηλές τους πτήσεις.

Το εξ’ αναβολής ντέρμπι μεταξύ της Τσέλσι και της Λίβερπουλ στο “Στάμφορντ Μπριτζ” για την 8η αγωνιστική της Premier League θα ξεχαστεί… γρήγορα. Οι δύο ομάδες κόλλησαν στο μηδέν και παρέμειναν χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν ικανοποίησε κανέναν, καθώς μένουν σταθερά εκτός… Ευρώπης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δυναμικό ξεκίνημα για την Τσέλσι, που στο 4′ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Φέλιξ! Ο Πορτογάλος πάτησε γκάζι στην κόντρα, ντρίμπλαρε σε πρώτο χρόνο τον Μάτιπ, αλλά ο τελευταίος επέστρεψε για να του βάλει το καίριο στοπ πριν εκτελέσει τον Άλισον. Στο 5′ ο Κονατέ έσωσε τη Λίβερπουλ από το 1:0 με σούπερ τάκλιν στο σουτ του Κόβασιτς. Οι “μπλε” ήταν φουριόζοι από το ξεκίνημα και στο 12′ ο Άλισον με σούπερ επέμβαση με το κορμί είπε “όχι” στην προβολή του Χάβερτς. Πολύ προβληματική ήταν η εικόνα των “κόκκινων” στο πρώτο τέταρτο, καθώς είχαν επιτρέψει στους Λονδρέζους να δημιουργήσουν τρεις κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Στο 18′ ήρθε η πρώτη απόπειρα των παικτών του Κλοπ να γίνουν απειλητικοί. Ο Κέπα να βγήκε από την περιοχή του και έδιωξε ασταθώς, ο Χέντερσον πήρε το ριμπάουντ, αλλά εκτέλεσε πάνω στον Κουλιμπαλί. Η Τσέλσι σκόραρε με τον Ρις Τζέιμς στο 26′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τσίλγουελ, ωστόσο στην αρχή της φάσης ο Έντσο Φερνάντες, ο οποίος προσπάθησε να έρθει σε επαφή με την μπάλα ήταν οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Στο 29′ ο Καντέ έκανε τρομερή ενέργεια και έβγαλε τον Χάβερτς σε θέση βολής, αλλά το τελείωμα του Γερμανού ήταν… τραγικό. Οι παίκτες του Σαλτόρ είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο ημίωρο του παιχνιδιού, απειλούσαν συνεχώς και με χαρακτηριστική ευκολία τα καρέ του Άλισον. Ο ρυθμός έπεσε στο “Στάμφορντ Μπριτζ” και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 0:0, με τον Κέπα στο 45+2′ να απογειώνεται και να διώχνει με υπερένταση την οβίδα του Τζο Γκόμες, στη σπουδαιότερη ευκαιρία της Λίβερπουλ στα πρώτα 45 λεπτά.

Με ευκαιρία ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι “μπλε”. Στο 47′ ο Κόβασιτς βγήκε τετ-α-τετ απέναντι στον Άλισον, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Ο Γερμανός έφυγε απέναντι από τον Άλισον, νικήθηκε σε πρώτο χρόνο από τον Βραζιλιάνο, αλλά η μπάλα κόντραρε πάνω του και κατέληξε στα δίχτυα. Το γκολ ακυρώθηκε όμως, γιατί βρήκε στο χέρι του. Η Τσέλσι ήταν εξαιρετική στο τρανσίσιον, δημιουργούσε φάσεις, αλλά το γκολ δεν το βρήκε. Τα λεπτά περνούσαν, τίποτα δεν άλλαξε στο ματς και το 0:0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΓΚΟΛ: – / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 67′ Κόβασιτς / 46′ Ματίπ, 56′ Τσιμίκας, 61′ Τζόουνς, 74′ Φαμπίνιο