Με…δημιουργό Τσιμίκα και… εκτελεστή Νούνιες η Λίβερπουλ

Οι “κόκκινοι” ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι και με ασίστ του Έλληνα αριστερού μπακ και κεφαλιά του Ουρουγουανού επιθετικού, έκαμψαν την αντίσταση της Γουέστ Χαμ (1-0), που έχασε πέναλτι με τον Μπόουεν.

Ο Κώστας Τσιμίκας έδωσε ωραία ασίστ στον Ντάργουιν Νούνιες. Ο Άλισον απέκρουσε πέναλτι για δεύτερη φορά στην καριέρα του και η Λίβερπουλ παραμένει αήττητη για 112 σερί παιχνίδια στα οποία προηγείται στο πρώτο ημίχρονο. Οι “κόκκινοι” επικράτησαν της Γουέστ Χαμ με 1-0, για την 12η αγωνιστική της Premier League.

Ο αγώνας:

Η Λίβερπουλ απείλησε με σουτ του Φιρμίνο στο 5′, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Φαμπιάνσκι είπε “όχι” σε σουτ του Νούνιες. Στο 22′ ο Ουρουγουανός άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από ασίστ του Κώστα Τσιμίκα. Δύο λεπτά αργότερα πάλι ο Νούνιες απείλησε και αυτή τη φορά ο Πολωνός τερματοφύλακας έδιωξε τον κίνδυνο. Στο 35′ και στο 37′ δυο σουτ του Σαλάχ, είχαν την ίδια κατάληξη και πέρασαν εκτός εστίας. O καλύτερος παίκτης του γηπέδου, ο Ντάργουιν Νούνιες, είχε και δοκάρι στο 39ο λεπτό. Στο 43′ ο Μπόουεν κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος αλλά ο Άλισον απέκρουσε πέφτοντας σωστά στην δεξιά του γωνία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης ο φρενήρης ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου, έπεσε κατακόρυφα. Στο 64′ ο Φιρμίνο πήγε να γίνει επικίνδυνος, αλλά το σουτ του κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 71′ ο Μπενραχίμα σούταρε αλλά ο Άλισον μπλόκαρε, σχετικά εύκολα. Στο 80′ ο Ζουμά λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του αλλά το γύρισμα του προς την εστία κατέληξε στο δοκάρι. Στο 87′ ο Σούτσεκ σούταρε από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Μίλνερ ήταν εκείνος που του είπε “όχι”. Στο 90+3 ο Σαλάχ σούταρε η μπάλα κάπου βρήκε και κατέληξε κόρνερ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

ΓΚΟΛ: 22′ Νούνιες/-

Δοκάρι: 39′ Νούνιες/-

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλόπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας(81’Ρόμπερσον), Χέντερσον, Τιάγκο(58′ Φαμπίνιο), Καρβάλιο (58′ Τζόουνς), Σαλάχ, Φιρμίνο(81’Μίλνερ), Νούνιες (57′ Έλιοτ)

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Τζόνσον, Ζουμά, Κέρερ, Κρέσγουελ, Φορνάλς(61′ Μπεραχίμα), Ράις, Σούτσεκ, Ντάουνς(75′ Αντόνιο), Σκαμάκα, Μπόουεν