Η Ρεάλ διέσυρε το… κουφάρι της Λίβερπουλ!

Η… αρρώστια κι η αρχοντιά φαίνονται από μακριά. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκε στο Άνφιλντ, αλλά εξαγρίωσε τους Μαδριλένους, οι οποίοι πήραν για ακόμη μία φορά τη… μερίδα του λέοντος, επικρατώντας με το εμφατικό 5:2, στο πρώτο ματς της φάσης των “16” του Champions League.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αναμέτρηση άρχισε με εντυπωσιακό ρυθμό στο Άνφιλντ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μπήκε με το… μαχαίρι στον “λαιμό” των Μαδριλένων και πίεζε ασταμάτητα, θέλοντας να ανακτά την μπάλα στο αντίπαλο μισό. Το εκρηκτικό ξεκίνημα των γηπεδούχων έφερε και το γκολ μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Σαλάχ έβγαλε την ασίστ στον Νούνιες και ο Ουρουγουανός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά με εντυπωσιακό τακουνάκι. Στο 12′, η Ρεάλ είχε την πρώτη καλή στιγμή της, με το σουτ του Ροντρίγκο να πάει πάνω στον Άλισον. Εν συνεχεία, η Λίβερπουλ απάντησε με μεγάλη ευκαιρία. Ο Χάκπο πάσαρε στον Σαλάχ και ο Αιγύπτιος επιθετικός δεν έκανε ιδανικό τελείωμα, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ασκούν πίεση στην άμυνα της Ρεάλ και στο 14ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Σαλάχ εκμεταλλεύτηκε το τεράστιο λάθος του Κουρτουά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2:0. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε τον τρόπο να δώσει τη δική της απάντηση και να μπει εκ νέου στο ματς. Ο Βινίσιους, στο 21′, εκτέλεσε με δεξί διαγώνιο σουτ τον Άλισον και μείωσε σε 2:1. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι “κόκκινοι” άγγιξαν το 3:1, αλλά οι Σαλάχ και Νούνιες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, τη στιγμή που επενέβη σωτήρια ο Καρβαχάλ.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου μισαώρου, η Ρέαλ άρχισε να πατά πιο συχνά στην εστία του Άλισον. Μέσα σε δύο λεπτά, οι Μαδριλένοι είχαν δύο καλές στιγμές. Στο 30ο λεπτό, ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ της Λίβερπουλ απέκρουσε με δυσκολία ένα σουτ του Βινίσιους, ενώ στο 31′, το σου του Βαλβέρδε έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 36′, οι “μερένγκες” μετέτρεψαν από νωρίς σε απόλυτο… θρίλερ το ματς. Ο Άλισον πήρε τη σκυτάλη των λαθών από τον Κουρτουά, διώχνωντας την μπάλα πάνω στον Βινίσιους, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος κι έκανε το 2:2. Το εν λόγω σκορ έμεινε έως και το σφύριγμα του διαιτητή για το ημίχρονο ενός συγκλονιστικού παιχνιδιού στο Άνφιλντ.

Στο δεύτερο μέρος, η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε σε σπουδαία ανατροπή, καθώς στο 47′ έκανε το 3:2. Ο Μόντριτς εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Μιλιτάο εκμεταλλεύτηκε τον… ύπνο της άμυνας των “κόκκινων”, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Το.. σοκ που υπέστησαν οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ, αποσυγχρόνισε τους γηπεδούχους και η Ρεάλ Μαδρίτης το εκμεταλλεύτηκε, φτάνοντας και σε τέταρτο γκολ στο Άνφιλντ. Στο 55′, ο Μπενζεμά έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Γκόμες και άλλαξε πορεία, ξεγελώντας τον Άλισον, που είδε την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του. Εν συνεχεία, η Λίβερπουλ απείλησε με ένα σουτ του Μπαΐτσετιτς να φεύγει αρκετά άουτ και η Ρεάλ συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει στο Άνφιλντ, πετυχαίνοντας και πέμπτο γκολ. Στο 67′, ο Μόντριτς έκλεψε από τον Φαμπίνιο, έβγαλε τρομερή αντεπίθεση και ο Μπενζεμά “χόρεψε” στην περιοχή της Λίβερπουλ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, τη στιγμή που οι “κόκκινοι” έμοιαζαν να έχουν αποσυντονιστεί πλήρως και αδυνατούσαν να μειώσουν στο σκορ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν έβρισκε χώρους να τους εκμεταλλευτεί επιθετικά, η Ρεάλ διατηρούσε το ευρύ προβάδισμά της και εν τέλει πήρε τη σπουδαία νίκη με 5:2.

ΓΚΟΛ: 4′ Νούνιες, 14′ Σαλάχ / 21′, 36′ Βινίσιους, 47′ Μιλιτάο, 55′, 67′ Μπενζεμά
ΔΟΚΑΡΙ:-
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90+3′ Έλιοτ / 60′ Βινίσιους
ΚΟΚΚΙΝΗ:-
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Μπαΐτσετιτς (18 ετών και 122 ημερών) έγινε ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής που αρχίζει βασικός σε αγώνα της Λίβερπουλ στο Champions League. / Ο Βινίσιους έφτασε τα 4 γκολ στο Champions League σε ισάριθμες αναμετρήσεις του με την Ρεάλ κόντρα στην Λίβερπουλ.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμες (73′ Μάτιπ), Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Μπαΐτσετιτς (85′ Έλιοτ), Χέντερσον (73′ Μίλνερ), Νούνιες (64′ Ζότα), Σαλάχ, Χάκπο (64′ Φιρμίνο)

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Ρούντιγκερ, Αλάμπα (27′ Νάτσο), Καμαβινγκά, Βαλβέρδε, Μόντριτς (87′ Κρόος), Ροντρίγκο (81′ Θεμπάγιος), Βινίσιους, Μπενζεμά (87′ Ασένσιο)

Επαναληπτικός αγώνας: Ρεάλ Μαδρίτης – Λίβερπουλ (15/3, 22:00).//