Η Μπρέντφορντ “τσίμπησε” τη Λίβερπουλ με το… καλησπέρα του 2023!

Οι “μέλισσες” ανάγκασαν την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να υποπέσει σε… γκέλα με την αρχή του νέου έτους, καθώς επικράτησαν με 3:1 και ανέβηκαν στην έκτη θέση της βαθμολογίας της Premier League!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι “κόκκινοι” είχαν την υπεροχή του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, με την κατοχή της μπάλας στο πλευρό τους. Στο 9ο λεπτό, Ο Νούνιες έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα, καθώς το σουτ ανακόπηκε από αντίπαλο αμυντικό. Στο 19′, η Μπρέντφορντ… ταρακούνησε τη Λίβερπουλ με καλή ευκαιρία του Μπουμό, που απομακρύνθηκε από τον Άλισον, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Κονατέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους (1:0). Οι “κόκκινοι” πίεσαν για την ισοφάριση και στο 23′ είχαν καλή στιγμή με σουτ του Τσιμίκα, αλλά ο Ρέια έκανε εξαιρετική απόκρουση. Στο 42′, οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Γουισά και πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κλήθηκε να κυνηγήσει την ανατροπή. Στο 50′, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με γκολ του Τσάμπερλεϊν και στη συνέχεια πίεζαν για να βρουν την ισοφάριση. Η Λίβερπουλ συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, ωστόσο αδυνατούσε να τη μετατρέψει σε ευκαιρίες και να διαπεράσει την αμυντική γραμμή της Μπρέντφορντ. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα και μάλιστα κατάφεραν να πετύχουν κι άλλο γκολ στο 84ο λεπτό με τον Μπουμό. Ο Καμερουνέζος επιθετικός πάτησε στην περιοχή και νίκησε τον Άλισον, σημειώνοντας το γκολ που αναζητούσε στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Άνφιλντ δεν κατάφερε να αντιδράσει και οι “μέλισσες” πήραν σπουδαία νίκη που τους έφερε στην πρώτη επτάδα της βαθμολογίας.//

ΓΚΟΛ: 10′ Κονατέ (αυτ.), 42′ Γουισά, 84′ Μπουμό / 50′ Τσάμπερλεϊν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 2′ Ζάνκα / 9′ Έλιοτ, 57′ Τιάγκο, 73′ Νούνιες
ΚΟΚΚΙΝH:-

Μπρέντφορντ (Τόμας Φρανκ): Ρέια, Μι, Πίνοκ, Ζάνκα, Γένσεν (74′ Ντασίλβα), Νόργκαντ, Γιάνελτ (87′ Κάνος), Χένρι, Ράσμουσεν, Γουισά (74′ Λιούς-Πότερ), Μπουμό

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Κονατέ, Φαν Ντάικ (46′ Φαν Ντάικ), Άρνολντ, Τσιμίκας (46′ Ρόμπερτσον), Φαμπίνιο, Έλιοτ (46′ Κεϊτά), Τιάγκο, Σαλάχ, Τσάμπερλεϊν (83′ Τζόουνς), Νούνιες