Φιλική “τεσσάρα” της Λίβερπουλ

Οι “ρεντς” επικράτησαν με 4:1 της Μίλαν για το φιλικό τουρνουά “Dubai Super Cup”, με τον Ντάργουιν Νούνιες να σκοράρει δύο τέρματα με διαφορά λίγων λεπτών. Το παιχνίδι είχε και διαδικασία των πέναλτι μετά το 90λεπτο, με τον Κώστα Τσιμίκα να αστοχεί.

Η Λίβερπουλ επικράτησε άνετα στο δεύτερο ματς της στο τουρνουά, στο πρώτο είχε χάσει από τη Λυών (3:1 στην κανονική διάρκεια, 5:3 στα πέναλτι), με πρωταγωνιστή τον Ουρουγουανό επιθετικό. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκε μόλις στο 5′ με τον Μοχάμεντ Σαλάχ, ενώ ο Σαλεμάκερς ισοφάρισε για τους “ροσονέρι” στο 29′. Στο 41ο λεπτό ο Τιάγκο έκανε το 2:1, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του λίγο πριν την ανάπαυλα.

Στο 59ο λεπτό, Κώστας Τσιμίκας και Ντάργουιν Νούνιες πέρασαν στο παιχνίδι στη θέση των Ρόμπερτσον και Φιρμίνο. Ο Ουρουγουανός φορ ήταν αυτός που “σφράγισε” τη νίκη της Λίβερπουλ, σκοράροντας δύο φορές στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ ο Έλληνας αμυντικός ήταν “μοιραίος” στη διαδικασία των πέναλτι. Στο συγκεκριμένο φιλικό τουρνουά διεξάγεται διαδικασία πέναλτι έπειτα από κάθε παιχνίδι, με τη Μίλαν να παίρνει… άτυπη ρεβάνς επικρατώντας 4:3.