Έφτασε στην πηγή αλλά… δεν «ήπιε» νερό η Λίβερπουλ!

Οι «κόκκινοι» κατάφεραν να γυρίσουν το ματς κόντρα στη Γουλβς σε 3-1, όμως ο Γκουντογκάν επανέφερε τη Σίτι στην κορυφή και της… χάρισε το πρωτάθλημα.

Παρόλο που βρέθηκε μια ανάσα από το πρωτάθλημα, η ροή του ματς της Σίτι την έκανε να το πιστέψει, όμως με δύο τέρματα του Γκουντογκάν, η Σίτι έβαλε τέλος στο όνειρο της Λίβερπουλ και κατέκτησε για δεύτερη σερί χρονιά τον τίτλο. Οι «κόκκινοι» κέρδισαν 3-1 τη Γουλβς στο Άνφιλντ για την τελευταία αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ με ανατροπή, όμως δεν κατάφεραν να στεφθούν πρωταθλητές παραμένοντας στη δεύτερη θέση με 93 βαθμούς.

Η Γουλβς προσπάθησε να βάλει τέλος στο όνειρο των «κόκκινων» από νωρίς, με γκολ μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Νέτο με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας πολύ δύσκολα στην ομάδα του Κλοπ. Η Λίβερπουλ προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε με σουτ του Κεϊτά. Στο 24ο λεπτό, ο Μανέ βάζει ξανά την Λίβερπουλ στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου. Μετά από απίστευτο «τακουνάκι» του Τιάγκο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με διαγώνιο τελείωμα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Λίβερπουλ έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί μετά από τεράστια χαμένη ευκαιρία του Ζότα. Ο χρόνος κυλούσε με τη Λίβερπουλ να ψάχνει το γκολ που θα της έδινε το πρωτάθλημα δεδομένου ότι η Σίτι έχανε 2-0 από την Άστον Βίλα του Τζέραρντ. Όμως οι «Πολίτες» κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με δύο γκολ του Γκουντογκάν που πέρασε αλλαγή και κρατούσαν τον τίτλο αγκαλιά. Ο Σαλάχ, έβαλε τη Λίβερπουλ μπροστά στο σκορ στο 84’ και στο 92ο λεπτό ο Ρόμπερτσον «κλείδωσε» τη νίκη για τη Λίβερπουλ, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό.

Οι «κόκκινοι» παρόλο που έφτασαν κοντά, δεν ήπιαν νερό χάρις στην αποτελεσματικότητα του Γκουντογκάν που μπήκε και άλλαξε όλο το ματς. Πλέον ο στόχος για την ομάδα του Κλοπ είναι η κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ και στρέφει την προσοχή της στον τελικό του Παρισίου.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον – Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον – Χέντερσον, Τιάγκο (46′ Μίλνερ), Κεϊτά (70′ Φιρμίνο) – Ζότα (58′ Σαλάχ), Ντίας, Μανέ.

Γουλβς (Λάγκε): Σα (46′ Ράντι) – Xόνι, Μπολί, Κόουντι, Τότι, Αΐτ Νουρί – Ντεντόνκερ (90+3′ Τρινκάο), Νέβες, Μουτίνιο – Νέτο (22′ Χουάνγκ), Χιμένες.