Δεν άντεξε η Φούλαμ… σε Άνφιλντ και “χρυσό” Χάκπο

Η Λίβερπουλ επιβλήθηκε της ομάδας του Μάρκο Σίλβα, γυρνώντας την αναμέτρηση με 2-1, κάνοντας βήμα πρόκρισης για τον τελικό του “Carabao Cup”απέναντι στους Λονδρέζους που για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης ήταν μπροστά στο σκορ.

Στο Άνφιλντ η Λίβερπουλ φιλοξένησε την Φούλαμ στο πρώτο αγώνα του ημιτελικού για το Carabao Cup. Οι “κόκκινοι” μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά, αλλά η ομάδα από το Λονδίνο δεν έμεινε στην περιοχή της για να αμυνθεί. Στο 19ο λεπτό η Φούλαμ σόκαρε την Λίβερπουλ με τον Γουίλιαν, να νικάει τον Κέλεχερ για να γράψει το 1-0, βάζοντας σε σκέψεις τον Γιούρκεν Κλοπ για την συνέχεια της αναμέτρησης. Στα επόμενα λεπτά η Λίβερπουλ βγήκε μπροστά για να κάνει το 1-1, με τις ευκαρίες που δημιούργησε ο Τζόουνς, ακόμα και με τον τεράστιο αριθμό κόρνερ που είχε κερδίσει μέχρι εκείνο το σημείο. Η εστία του Λένο δεν απειλήθηκε αισθητά, με τους “κόκκινους” να έχουν κολλήσει στο πλάνο τους. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με προβάδισμα της ομάδας του Λονδίνου, με την Λίβερπουλ να ψάχνει τρόπο ισοφάρισης.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι παίκτες του Κλοπ, ανέβασαν τον ρυθμό τους κάνοντας δυο αλλαγές περνόντας τον Χάκπο και Νούνιεζ για να αλλάξει τις ισορροπίες. Με τις αλλαγές του Γιούρκεν Κλοπ, η Λίβερπουλ απείλησε περισσότερο, βρήκε χώρους απέναντι στην άμυνα της Φούλαμ, καθώς έδειχνε να θέλει πιο πολύ να γυρίσει την αναμέτρηση. Στο 68ο λεπτό ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων, Κέρτις Τζόουνς, σκόραρε για να φέρει το ματς στα ίσα, με την χρυσή αλλαγή του Κλοπ, τον Κόντι Χάκπο να ανατρέπει το σκορ στο 71ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά η Φούλαμ βγήκε μπροστά για να ισοφαρίσει, αλλά η άμυνα της Λίβερπουλ ήταν έτοιμη για κάθε ενδεχόμενο να απομακρύνει τον κίνδυνο. Το τελικό σκορ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με την ομάδα του Μάρκο Σίλβα να πρέπει να γυρίσει την αναμέτρηση στο Λονδίνο με το εις βάρος της 2-1.

ΓΚΟΛ: 19′ Γουίλιαν, 68′ Τζόουνς, 71′ Χάκπο

Κίτρινες: 24′ Φαν Ντάικ, 88′ Λούκιτς, 90+1′ Γουίλσον
Κόκκινες:

Λίβερπουλ (Κλοπ): Κέλεχερ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Γκόμεζ, Μπράντλεϊ, Γκράφενμπερκ (56′ Νούνιεζ), ΜακΆλιστερ, Τζόουνς, Έλιοτ (71′ Χάκπο), Ντίαζ, Ζότα

Φούλαμ (Σίλβα): Λένο, Ντιόπ, Ανταραμπιόγιο, Καστάνιε, Ρόμπινσον, Παλφίνια, Ριντ (83′ Λούκιτς), Γουίλιαν (73′ Γουίλσον), Περέιρα (Κάρνεϊ), Ντε Κόρντοβα, Χιμένεθ