Δεν αφήνει την κορυφή η Λίβερπουλ

Η ομάδα του Γιούρκεν Κλοπ επικράτησε της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 3-1 και βρέθηκε και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας, πάνω από Άρσεναλ και Μάντσεστερ Σίτι.

Το φοβερό γκολ του Αλέξις ΜακΑλιστερ στο 77ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στη Λίβερπουλ, στο 90΄ ο Χάκπο κλείδωσε το τρίποντο και με το τελικό 3-1 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ οι “κόκκινοι” παρέμειναν στην κορυφή της Premier League, οκτώ αγωνιστικές πριν από το φινάλε της σεζόν.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ καρδιοχτύπησε απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας, ωστόσο, ο “νόμος του Άνφιλντ” λειτούργησε γι΄ άλλη μια φορά και ο σύλλογος του Μερσεϊσάιντ εξακολουθεί να έχει τον πρώτο λόγο για τον τίτλο!

Η 7η σερί νίκη της Λίβερπουλ απέναντι στις “λεπίδες” ήρθε με πάρα πολύ δύσκολο τρόπο. Η ομάδα του Κρις Γουάιλντερ δεν ξεχωρίζει ματς στην προσπάθεια που κάνει για να σωθεί. Στάθηκε τυχερή στο 58΄, καθώς ισοφάρισε με το αυτογκόλ του Μπράντλεϊ και μέχρι το 77′ είχε το βαθμό στις αποσκευές της, ωστόσο, ο ΜακΆλιστερ με πραγματικό «δυναμίτη» έξω από την περιοχή «κάρφωσε» τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Γκρμπιτς και με αυτό το υπέροχο τέρμα «έγραψε» το 2-1 (οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 17΄ με τον Νούνιες).

Στο 90΄ ο Χάκπο, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, κλείδωσε την 21η νίκη της Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα.