Αυτή ναι… ήταν Λίβερπουλ | Συνεχίζει ακάθεκτη η Νάπολι

Με ένα τέρμα προς στο τέλος του πρώτου και δυο στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι “κόκκινοι” υπέταξαν τον Άγιαξ στην “Άμστερνταμ Αρένα” και πήραν και μαθηματικά την πρόκριση στους “16”. Με πρωταγωνιστή τον Τζιοβάνι Σιμεόνε οι “παρτενοπέι” επικράτησαν της Ρέιντζερς με 3-0 και παραμένουν πρώτοι και αήττητοι στον όμιλο.

Στα παιχνίδια του πρώτου ομίλου του Champions League, η Λίβερπουλ επικράτησε με 3-0 του Άγιαξ στο Άμστερνταμ και κλείδωσε την πρόκριση. Στο άλλο παιχνίδι η Νάπολι “καθάρισε” από νωρίς την Ρέιντζερς στο “Αρμάντο Μαραντόνα” με 3-0 χάρη σε δυο τέρματα του Σιμεόνε στο πρώτο τέταρτο.

Άγιαξ-Λίβερπουλ 0-3

Τρομερό ξεκίνημα για τον Άγιαξ αφού στο 3′ είχε δοκάρι μετά από σουτ του Μπέργκαους μέσα από την περιοχή. Στο 20′ πάλι ο Μπέργκαους απείλησε με μακρινό σουτ το οποίο έφυγε άουτ. Δυο λεπτά αργότερα ο Τάντιτς έκανε ένα σουτ το οποίο μπλόκαρε σχετικά εύκολα ο Άλισον. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα και έλεγχαν πλήρως τον ρυθμό στο πρώτο 20λεπτο. Η Λίβερπουλ βρήκε την πρώτη της στιγμή στο ματς στο 33′ με τον Ρόμπερτσον να σουτάρει από πλάγια θέση στην περιοχή με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 35′ η μπάλα μετά από παράλληλη σέντρα έφτασε στον Τάντιτς αλλά εκείνος νικήθηκε από τον Αλεξάντερ Άρνολντ. Στο 41′ ο Έλιοτ έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής το οποίο δεν απείλησε τον Πάσβερ. Ένα λεπτό αργότερα, κόντρα στη ροή του αγώνα, τρομερή πάσα Χέντερσον με το εξωτερικό, ο Σαλάχ βρέθηκε στο σωστό σημείο και εκτέλεσε όμορφα τον Ολλανδό τερματοφύλακα για το 1-0. Στο 44′ απίστευτη χαμένη ευκαιρία με τον Νούνιες να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι από τη μικρή περιοχή και προ κενής εστίας.

Mε την έναρξη της επανάληψης η Λίβερπουλ πήρε αέρα δυο τερμάτων όταν στο 48′ ο Ρόμπερτσον εκτέλεσε κόρνερ και ο Νούνιες με άπιαστη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαλάχ, έβγαλε ωραία πάσα στον Έλιοτ και εκείνος νίκησε τον Πάσβερ από δύσκολη γωνία. Έπειτα ο ρυθμός έπεσε χωρίς να σημειωθούν αξιόλογες στιγμές για τις δυο ομάδες.

ΓΚΟΛ: 41′ Σαλάχ, 48′ Νούνιες, 52′ Έλιοτ

Άγιαξ (Σρέιντερ): Πάσβερ, Τίμπερ, Μπάσεϊ, Μπλιντ(58′ Γουίντζαλ), Σάντσες, Άλβαρες(85′ Γκρίλιτς), Κλάασεν(58′ Κούντους), Μπέρχαους(65′ Κονσεινσάο), Μπρόμπεϊ(63′ Τέιλορ), Τάντις, Μπέρχβιν

Λίβερπουλ (Κλόπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον(87′ Tσιμίκας), Φαμπίνιο(70′ Μπάγετιτς), Χέντερσον(70′ Μίλνερ), Έλιοτ(70′ Καρβάλιο), Σαλάχ, Νούνιες (63′ Τζόουνς)

Νάπολι-Ρέιντζερς 3-0

Στο 6′ μια κεφαλιά του Σιμεόνε έφυγε ψηλά. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αργεντίνος, στόπαρε ωραία την μπάλα στην περιοχή και με ένα εξαιρετικό πλασέ, άνοιξε το σκορ. Με την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου ο Σιμεόνε διπλασίασε τα τέρματα του, καθώς εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Ρουί από τα αριστερά και σκόραρε με ωραία κεφαλιά. Στο 23′ ο Ντομπελέ κάνει ένα σουτ το οποίο βρίσκει το δοκάρι.

Στο 51΄ο Μαγκρέγκορ έδιωξε με τα πόδια προσπάθεια του Σιμέονε από την γωνία της περιοχής. Η Νάπολι συνέχιζε να είναι εκείνη που είχε την πρωτοβουλία στο παιχνίδι. Στο 67′ ο Ρασπαντόρι είχε μια ευκαιρία, αλλά το σουτ έφυγε άουτ. Στο 81′ ο Όστιγκαρντ έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Ρασπαντόρι.

ΓΚΟΛ: 11′,15′ Σιμεόνε, 81′ Όστιγκαρντ

Κίτρινες:  88′ Κιμ, 90′ Ρουί/8′ Ντέιβις , 42′ Λάντσραμ

Νάπολι (Σπαλέτι): Μερέτ, Ντι Λορέντζο(83′ Τζανόλι), Έστιγκαρντ, Κιμ, Ρούι, Εντομπελέ, Λομπότκα (83′ Ζιελίνσκι), Έλμας(73′ Γκαετάνο), Πολιτάνο(73′ Λοζάνο), Σιμεόνε, Ρασπαντόρι(83′ Τζερμπίν)

Ρέιντζερς (Βαν Μπρόνχοστ): Μακγκρέγκορ, Τάβερνιερ, Κινγκ(76′ Μπάρισιτς), Ντέιβις, Γιλμάζ, Λάντστραμ, Σαντς, Ράιτ(46 Σάκαλα), Τίλμαν(67′ Άρφιλντ), Κεντ, Μορέλος(67′ Τσόλακ)