Η Λίβερπουλ κοιτάζει τα… αστέρια

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 2:0 της Γουλβς στο “Άνφιλντ”, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική της Premier League. Η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ βρίσκεται πλέον στην 6η θέση, έξι βαθμούς μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή τον έλεγχο της μπάλας, όμως οι “λύκοι” απείλησαν την αντίπαλη εστία μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Σαράμπια γύρισε στην περιοχή, όμως το σουτ του Μουτίνιο ήταν αδύναμο και ο Άλισον μπλόκαρε εύκολα την μπάλα. Στη συνέχεια η Λίβερπουλ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, όμως δεν κατάφερνε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για κάποια καλή στιγμή στην περιοχή του Σα, ενώ έκοβε επιτυχώς κάθε αντεπίθεση που επιχειρούσε να βγάλει η Γουλβς. Στο 40′, ο Ντάργουιν Νούνιες βρήκε τον Έλιοτ στην περιοχή, όμως το σουτ του ήταν πολύ άστοχο. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Έλιοτ βρέθηκε αμαρκάριστος λίγο έξω από την περιοχή και “έπιασε” ένα δυνατό πλασέ, με τον Ζοσέ Σα να διώχνει σε κόρνερ με δυσκολία.

Στο 55ο λεπτό ο Ζότα βρήκε τον Χάρβεϊ Έλιοτ, όμως το μακρινό σουτ του νεαρού μέσου κατέληξε απευθείας στην αγκαλιά του Σα. Η συνέχεια ήταν ανάλογη του πρώτου ημιχρόνου, με το ρυθμό να είναι χαμηλός και τη Λίβερπουλ να έχει μία… ανούσια κατοχή. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έφτασε στο γκολ στο 66ο λεπτό με τον Νούνιες, ωστόσο το VAR είχε αντίθετη άποψη, καθώς είχε προηγηθεί φάουλ του Ντιόγκο Ζότα. Στο 73ο λεπτό ο Αλεξάντερ-Άρνολντ εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά, ο Σα έκανε μια εκπληκτική απόκρουση, όμως στην επαναφορά ο Ζότα γύρισε στον Ολλανδό αμυντικό και αυτός δε δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, προ κενής εστίας. Στο 77′, ο Κώστας Τσιμίκας έκανε εξαιρετική κούρσα από την αριστερή πλευρά, μπήκε στην περιοχή και γύρισε στον Σαλάχ, ο οποίος έκανε το 2:0 με το γόνατο. Στη συνέχεια το παιχνίδι “έπεσε” σε ρυθμό και το σκορ έμεινε ίδιο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.//

ΓΚΟΛ: 73′ Φαν Ντάικ, 77′ Σαλάχ