“Κόλλησαν” στο μηδέν υπό το βλέμμα του Κούμαν

Παναιτωλικός και Λεβαδειακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League.

Σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από την παρουσία του Ρόναλντ Κούμαν στις εξέδρες, Παναιτωλικός και Λεβαδειακός έμειναν στο μηδέν, χωρίς να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες για γκολ. Έτσι, ο Παναιτωλικός βρίσκεται στην 7η θέση με 13 βαθμούς, ενώ ο Λεβαδειακός στην προτελευταία με 7.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε νωχελικά για τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπαθούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά, με τον Λεβαδειακό να έχει την κατοχή. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό, ήρθε στο 23ο λεπτό, με τον Κολοβό να πατά περιοχή μετά από εξαιρετική μπαλιά του Νταγκό, όμως ο Χάμοντ τον έκοψε. Στη συνέχεια οι “γηπεδούχοι” ανέβασαν ρυθμό, προσπαθώντας να απειλήσουν τα αντίπαλα καρέ, όμως τους έλειπε η τελική πάσα. Ο Λεβαδειακός σε περισσότερο παθητικό ρόλο μετά το πρώτο μισάωρο, επιχειρούσε να κλείσει τους διαδρόμους στους Αγρινιώτες, κρατώντας το μηδέν. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα, ισόπαλες 0-0, χωρίς να έχουν δημιουργήσει ιδιαίτερα σημαντικές ευκαιρίες για επίτευξη γκολ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του δευτέρου μέρους άνηκε στον Λεβαδειακό, με τον Βινίσιους να βρίσκει τη μπάλα με το κεφάλι, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Παναιτωλικός απάντησε άμεσα, με τον Σενγκέλια να σουτάρει με τη μία άστοχα. Στο 54ο λεπτό ήρθε και η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Σενγκέλια βρήκε τον Καρέλη, εκείνος έκανε το γύρισμα με τον Μπακάκη να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα άουτ. Ο Παναιτωλικός εμφανίστηκε περισσότερο δραστήριος στο δεύτερο 45λεπτο, προσπαθώντας να βρει το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα. Στο 72ο λεπτό, ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Ντουάρτε έκανε το γέμισμα, ο Καρέλης βγήκε τετ-α-τετ με τον Μάρκοβιτς, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να αποκρούει εξαιρετικά, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. O Ντουάρτε στη συνέχεια αποχώρησε με φορείο, παρουσιάζοντας πρόβλημα και τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο πήρε ο Φλόρες. Στα τελευταία λεπτά, ο Λεβαδειακός εμφανίστηκε περισσότερο ορεξάτος  και πάτησε την περιοχή των “γηπεδούχων” ψάχνοντας το γκολ. Οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως καμία δεν βρήκε το πολυπόθητο γκολ.