Ο ΠΑΣ “βύθισε” τον Λεβαδειακό στην τελευταία θέση

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι οι Ηπειρώτες κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-1 των Βιωτών και να πάρουν το πρώτο τους τρίποντο. Η ομάδα της Λιβαδειάς έμεινε στην τελευταία θέση της Super League με μόλις, ένα βαθμό.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχθηκε στους “Ζωσιμάδες” τον Λεβαδειακό για την τέταρτη αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι Γιαννιώτες κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-1, χάρη σε γκολ του Ροσέρο και του Εραμούσπε, ο οποίος πετυχαίνει το δεύτερο του τέρμα φέτος. Το μόνο που κατάφερε το σύνολο του Ταουσιάνη ήταν να μειώσει με τον Μουτίνιο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Έτσι η ομάδα του Στάικου έχει πλέον τέσσερις βαθμούς, με τον Λεβαδειακό να “προβληματίζει”, καθώς μετράει τρεις ήττες και μία ισοπαλία στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές.

Το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να αρχίσει καλύτερα για τους Ηπειρώτες, καθώς βρήκαν… γκολ από τα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μόλις λεπτό ο ΠΑΣ στην πρώτη του τελική άνοιξε το σκορ, όταν ο Μπιλμπάο γύρισε τη μπάλα στην περιοχή και ο Ροσέρο με εντυπωσιακή γυριστή κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μάρκοβιτς. Ο “Άγιαξ της Ηπείρου” είχε την κυριαρχία του αγώνα, με τον Λεβαδειακό, όμως να δείχνει ότι είναι ικανός να κάνει τη… ζημιά, χωρίς όμως να έχει κάποια ουσιαστική ευκαιρία. Στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης σωστά ακυρώθηκε γκολ του Μπαγκαλιάνη, καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, μετά από επιβεβαίωση και του VAR. Οι δύο ομάδες είχαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, προκειμένου να σημειώσουν κάποιο τέρμα.

Ο Ροσέρο “στηρίζει” τον Κόντε, πανηγυρίζοντας το γκολ που σημείωσε, υψώνοντας τη φανέλα του. (Eurokinissi)

Στο 45ο λεπτό ο Ροσέρο με μία εντυπωσιακή ατομική ενέργεια έφυγε στην αντεπίθεση, με το συρτό σουτ που επιχείρησε όμως, να μη δυσκολεύει τον Μάρκοβιτς. Στις καθυστερήσεις ο Λεβαδειακός επιβεβαίωσε την απειλητική του εικόνα. Ο Μουτίνιο σύγκλινε από τα αριστερά και με ένα σουτ ανάμεσα από αρκετά σώματα, ενώ δύο αντίπαλοι τον επιτηρούσαν, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε το ματς σε ισορροπία. Σε ένα γενικό απολογισμό η ομάδα των Ιωαννίνων ήταν ανώτερη, όμως ο το σύνολο του Ταουσιάνη κατάφερε να βρει την ισοφάριση και έτσι οι δύο σύλλογοι αποχώρησαν για την ανάπαυλα με το σκορ στο 1-1.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου τα Γιάννινα έχασαν μία σπουδαία ευκαιρία, προκειμένου να πάρουν το προβάδισμα εκ νέου. Ο Ροσέρο “έπιασε” ένα δυνατό σουτ με τον Μάρκοβιτς να εκτινάσσεται και να στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 56ο λεπτό ήταν η σειρά του Λεβαδειακού να απειλήσει, όταν ο Λούα Λούα γύρισε την μπάλα στην περιοχή, με τον Βρακά να πλασάρει από πλεονεκτική θέση άουτ. Στο 69′ ο ΠΑΣ προειδοποίησε όταν ο Ροσέρο γύρισε τη μπάλα στον Σταματελόπουλο, με τον τελευταίο να πλασάρει δυνατά. Η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μάρκοβιτς.

Ο Εραμούσπε πανηγυρίζει το γκολ που έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΣ Γιάννινα. (Eurokinissi)

Πέντε λεπτά αργότερα Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να πάρει “κεφάλι” στο σκορ, όταν σε φάση διαρκείας στα καρέ, ο Ροσέρο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Σταματελόπουλος πήρε μια κεφαλιά και ο Εραμούσπε, ο οποίος πετυχαίνει το δεύτερο του γκολ στο πρωτάθλημα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι Ηπειρώτες ήταν… φωτιά στην αντεπίθεση και δημιούργησαν και άλλες προϋποθέσεις για γκολ. Στα τελευταία λεπτά το σύνολο του Ταουσιάνη πήρε τα “ηνία” του παιχνιδιού και προσπάθησε να φέρει το ματς στα “ίσα”. Παρά την κατοχή και την πίεση το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και έτσι ο ΠΑΣ κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο ενόψει της συνέχειας, με τελικό σκορ 2-1.

Γκολ: 2′ Ροσέρο, 73′ Εραμούσπε / 45’+1′ Μουτίνιο

Κίτρινες: 88′ Σόρια / 17′ Μεχία, 64′ Κωνσταντινίδης, 83′ Τζημόπουλος

ΠΑΣ Γιάννινα (Αθανάσιος Στάικος): Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Μπαγκαλιάννης, Κιάκος, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Λιάσος (Σταματελόπουλος 68′), Μορέιρα (Παντελάκης 90’+2′), Ροσέρο, Παμλίδης (Τζίμας 59′)

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Μπάχανακ, Βήχος, Τζημόπουλος, Κωνσταντινίδης (Δεντάκης 68′), Μεχία (Χάμοντ 46′), Μουτίνιο, Σκβάρκα (Λούα Λούα 46′), Βρακάς (Τόρο 78′), Μπελμόντ, Δούμτσιος (Τσιριγώτης 78′)