Ο Λεβαδειακός “κόλλησε” στο 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης και αμφότερες οι ομάδες παρέμειναν μακριά από τις νίκες στη φετινή αγωνιστική περίοδο της Σούπερ Λιγκ.

Δίχως νίκη συνεχίζουν στο ελληνικό πρωτάθλημα οι Λεβαδειακός και Αστέρας Τρίπολης, που δεν μπόρεσαν να αναδείξουν νικητή ούτε στη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά ήταν πιο δραστήρια στα πρώτα λεπτά του αγώνα, θέλοντας να πάρει τον έλεγχο και να απειλήσει για να πάρει… κεφάλι στο σκορ. Στο 3ο λεπτό, μάλιστα, πήγε να βάλει ένα απίστευτο γκολ. Ο Καστάνιο απομάκρυνε την μπάλα, πήρε κατεύθυνση προς το τέρμα του Λεβαδειακού και ο Μάρκοβιτς απομάκρυνε με δυσκολία σε κόρνερ. Η πρώτη τελική για τον Λεβαδειακό ήρθε στο 7ο λεπτό, όταν ο Λούα Λούα έκανε ωραία κίνηση και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Μετά το πρώτο τέταρτο, έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, έχοντας συνεχείς διακοπές. Στο 34′, οι Βοιωτοί έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς, όταν ο Δούμτσιος δεν μπόρεσε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη έχασε νέα τεράστια ευκαιρία. Ο Δούμτσιος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, καθυστέρησε την απόφασή του για τελείωμα ή πάσα και η άμυνα του Αστέρα έκοψε την προσπάθειά του. Εν συνεχεία, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια δίχως σκορ στην αναμέτρηση.

Στις αρχές του δεύτερου μέρους και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό, ο Λεβαδειακός βρήκε αυτό που αναζητούσε από τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μουτίνιο έκανε την εκτέλεση σε φάουλ που κέρδισε η ομάδα του σε καλό σημείο και ο Λιάγκας νίκησε με ωραία κεφαλιά τον Παπαδόπουλο για το 1-0. Ωστόσο, οι Αρκάδες κατάφεραν να απαντήσουν με άμεσο τρόπο, καθώς βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 55′ με γκολ του Καστάνιο, έπειτα από ωραίο γύρισμα του Καρμόνα. Στο 66′, οι Βοιωτοί έχασαν καλή ευκαιρία, όταν ο Μπελμόντ σούταρε δυνατά και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Παπαδόπουλου. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να κυνηγούν το γκολ της νίκης και στο 78′, ο Τσιριγώτης έφτασε κοντά στο 2-1, καθώς βγήκε τετ-α-τετ μετά από λάθος του Τζουκάνοβιτς, αλλά τον πρόλαβε ο Παπαδόπουλος. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, δεν άλλαξε τίποτα στο σκορ και οι δύο ομάδες αποκόμισαν από ένα βαθμό.

ΓΚΟΛ: 49′ Λιάγκας / 55′ Καστάνιο

Κίτρινες: 25′ Μπελμόντ, 57′ Δούμτσιος, 87′ Κωνσταντινίδης / 80′ Γκαρντάφσκι

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Κωνσταντινίδης, Βινίσιους, Λιάγκας, Παναγιώτου (88′ Μπάχανακ), Χάμοντ, Μεχία (60′ Τσιριγώτης), Μπελμόντ, Μουτίνιο (70′ Σκβάρκα), Λούα Λούα (88′ Ρεγκίς), Δούμτσιος (60′ Βρακάς)

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Ντομίνγκεθ (46′ Γκαρντάφσκι), Στάνκο, Τιλίκα, Μπερτόγλιο (78′ Μπαράλες), Ριέρα (46′ Μπαρτόλο), Μπενίτο (59′ Κρέσπι).