Επιστροφή στις νίκες διά… ποδός Βέρμπιτς

Οι “πράσινοι” δεν έθελξαν με την απόδοση τους, όμως έφτασαν σε ένα σημαντικό… τρίποντο, επικρατώντας εκτός έδρας του Λεβαδειακού (1:0), λίγες μέρες πριν το ντέρμπι κορυφής με την ΑΕΚ. Σε “δήμιο” των Βοιωτών μετατρέπεται ο Σλοβένος εξτρέμ, ο οποίος είχε σκοράρει και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο, όντας διατεθειμένοι να μην κλειστούν πίσω. Μάλιστα, το σύνολο του Γιάσμινκο Βέλιτς, στο πρώτο δεκάλεπτο, πρέσαρε ανά διαστήματα ψηλά και έβαλε δύο φορές την μπάλα μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού. Οι “πράσινοι” έδειχναν να δυσκολεύονται στη δημιουργία, ενώ η πρώτη φάση στο ματς σημειώθηκε στο 13′, με το σουτ του Τόρο να καταλήγει στα χέρια του Μπρινιόλι. Ο Λεβαδειακός είχε κλείσει καλά τους χώρους στο αμυντικό του τρίτο, αναγκάζοντας το “τριφύλλι” να διανύσει τα πρώτα είκοσι λεπτά, δίχως υποψία φάσης. Στο 26′, οι γηπεδούχοι είχαν νέα τελική με σουτ του Μουτίνιο να καταλήγει εκ νέου στην αγκαλιά του Μπρινιόλι. Στο 35′, ο Μάγκνουσον έκανε εξαιρετική πάσα στον Σπόραρ, ο οποίος ανοίχθηκε δεξιά στην πλάτη του Τσάπρα, έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι και ο Βέρμπιτς πλάσαρε εύστοχα για το 1:0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς άγγιξε το 2:0, αλλά το σουτ του Παλάσιος απομακρύνθηκε από τον Στογιάνοβιτς. Λίγο αργότερα, οι “πράσινοι” απείλησαν ξανά, με το σουτ του Σπόραρ να καταλήγει στο δοκάρι, προτού οι δύο ομάδες οδηγηθούν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε με τη διάθεση να “καθαρίσει” το παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι ήταν καλά “οχυρωμένοι”, όμως ανέβαιναν συχνά και έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης. Μάλιστα, η πρώτη φάση ήταν στην εστία του Μπρινιόλι, στο 49′, με τον Βρακά να απειλεί από μακρινή απόσταση και τον Ιταλό να μπλοκάρει. Στο 55ο λεπτό ο Μπερνάρντ μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Παλάσιος, όμως το δυνατό σουτ του Αργεντινού, από δύσκολη γωνία, έδιωξε σε κόρνερ ο Στογιάνοβιτς. Στο 63′, ο Λεβαδειακός αναπτύχθηκε ωραία από τα αριστερά, ο Βήχος σέντραρε, με τον Χουάνκαρ να κάνει λάθος και να “στρώνει” την μπάλα στον Βρακά, το σουτ του οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπρινιόλι. Ο ρυθμός των φιλοξενούμενων ήταν αισθητά πεσμένος, με τους “πράσινους” να κάνουν και αρκετά λάθη και τους Βοιωτούς να έχουν την μπάλα στα πόδια και να προσπαθούν να απειλήσουν. Στο 82′, ο Παναθηναϊκός έκανε το 2:0 με τον Πούχατς να σκοράρει, όμως το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του Ιωαννίδη στην αρχή της φάσης.

ΓΚΟΛ: 35′ Βέρμπιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 40′ Συμελίδης