Το “γύρισε” ο Κβαρατσχέλια

Η Νάπολι με πρωταγωνιστή τον 21χρονο Γεωργιανό κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να πάρει τη νίκη απέναντι στη Λάτσιο, με τελικό αποτέλεσμα να είναι το 2-1.

Η Λάτσιο υποδέχθηκε στο “Ολίμπικο” τη Νάπολι για την πέμπτη αγωνιστική της Serie A και με μία εντυπωσιακή εμφάνιση του Χβίτσα Κβαρατσχέλια, οι “παρτενοπέι” κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, ακόμα και αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το τέταρτο λεπτό, χάρη σε γκολ του Τζακάνι. Ο Κιμ ισοφάρισε για λογαριασμό των Ναπολιτάνων και ο απίθανος Γεωργιανός υπέγραψε το τρίποντο της ομάδας του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Λάτσιο, η οποία κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μόλις στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Τζακάνι αξιοποίησε την ασίστ του Φελίπε Άντερσον και εξαπέλυσε μία “οβίδα” στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Μερέτ. Το σύνολο του Σπαλέτι “έψαξε” την ισοφάριση, αλλά δεν έβρισκε το “ρήγμα” στην άμυνα της Λάτσιο, προσπαθώντας κυρίως με ατομικές ενέργειες να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Στο 37ο λεπτό ο Κβαρατσχέλια… προειδοποίησε, καθώς βρέθηκε μία… ανάσα από την ισοφάριση, όταν μετά από μία “ρουλέτα” α λα Ζιντάν σούταρε με δύναμη από απόσταση, η προσπάθεια του όμως τράνταξε το δεξί δοκάρι του Πρόβεντελ. Ένα λεπτό αργότερα ο Λοζάνο εκτέλεσε κόρνερ και ο Κιμ με μία δυνατή, σκαστή κεφαλιά, έφερε το ματς σε ισορροπία.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τους “παρτενοπέι” να είναι ανώτεροι και να ψάχνουν το γκολ της ανατροπής. Στο 50′ ο Ζιελίνσκι σούταρε, με τον Πρόβοντελ όμως, να πραγματοποιεί μία εξαιρετική επέμβαση. Ένα λεπτό αργότερα ο Όσιμεν χτύπησε το… καμπανάκι, όταν ο Όσιμεν έπιασε μία κεφαλιά με τη μπάλα να μην του κάνει… το χατίρι, καθώς σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 61′ ο καταπληκτικός Κβαρατσχέλια “έβαλε την υπογραφή”, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για ομάδα του. Ο Ανγκίσα γύρισε τη μπάλα, βρίσκοντας τον Γεωργιανό νεαρό και αυτός σαν “τρέιλερ” με ένα πολύ δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Πρόβεντελ. Στη συνέχεια οι “Λατσιάλι” πίεσαν την Νάπολι, ψάχνοντας το γκολ που θα τους χάριζε το βαθμό της ισοπαλίας, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Έτσι η Νάπολι με πρωταγωνιστή τον Κβαρατσχέλια, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να επιστρέψει στις νίκες, μετά το “στραβοπάτημα” την προηγούμενη αγωνιστική, απέναντι στη Λέτσε.

Γκολ: 4′ Τζακάνι / 38′ Κιμ, 61′ Κβαρατσχέλια

Δοκάρια: 37′ Κβαρατσκέλια, 51′ Όσιμεν,

Κίτρινες: 67′ Σάβιτς, 69′ Άντερσον, 69′ Κατάλντι, 90’+4′ Μάρουσιτς

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Πρόβεντελ, Λατσάρι (Χυσάι 84′), Πάτριτς, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κατάλντι (Μπάσιτς 75′), Λουίς Αλμπέρτο (Βετσίνο 53′), Άντερσον (Κανσελιέρι 84′), Τζακάνι (Πέδρο 53′)

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μερέτ, Ρούι (Ολιβέρα 90’+2′), Κιμ, Ραχμάνι, Ντι Λορένσο, Λόμποτκα (Ντομπελέ 90’+2′), Ανγκίσα, Κβαρατσκέλια (Ρασπαντόρι 68′), Ζιελίνσκι (Έλμας 68′), Λοζάνο (Πολιτάνο 45’+2′), Όσιμεν