Θετική πρεμιέρα με… δυσκολίες

Την Κυριακή (14/8, 19:30) το ιταλικό πρωτάθλημα είχε δύο παιχνίδια που άνοιξαν την “αυλαία”. Η Λάτσιο υποδέχθηκε στο “Ολίμπικο” τη Μπολόνια ξεκινώντας με νίκη τις υποχρεώσεις της με σκορ 2-1. Η Φιορεντίνα στο “Αρτέμιο Φράνκι” φιλοξένησε την Κρεμονέζε, που της έβαλε… δύσκολα, αλλά εν τέλει κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 στο 90+6′.

Στην έναρξη των υποχρεώσεων τους, Λάτσιο και Φιορεντίνα κατάφεραν, έστω και με μεγάλη δυσκολία, να πάρουν τους τρεις πρώτους βαθμούς για τη νέα αγωνιστική χρονιά και να επιβεβαιώσουν τον… τίτλο των φαβορί. Η Μπολόνια, κρατούσε το υπέρ της σκορ, όμως οι Λατσιάλι με… πρωτεργάτη τον Τσίρο Ιμόμπιλε ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, παίρνοντας το τρίποντο με 2-1. Στο άλλο παιχνίδι η Κρεμονέζε στάθηκε αξιοπρεπέστατα και λίγο έλειψε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Οι “βιόλα”, ενώ έπαιζαν με αριθμητικό πλεονέκτημα, δέχθηκαν την ισοφάριση και… καρδιοχτύπησαν, αφού πήραν τη νίκη στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με 3-2.

Λάτσιο-Μπολόνια 2-1

Το παιχνίδι για τους Λατσιάλι ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο, καθώς στο έκτο μόλις λεπτό ο Μαξιμιλιάνο αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από επανεξέταση του ρέφερι στο VAR. Το ματς συνεχίστηκε ακόμα χειρότερα, καθώς στο 37ο λεπτό ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για τη Μπολόνια μετά το τσεκ στο βίντεο. Ο Μάρκο Αρναούτοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας τη μπάλα στην πάνω δεξιά γωνία της εστίας, χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Πρόβοντελ, “γράφοντας” ‘έτσι το 1-0 για την ομάδα του. Η αναμέτρηση χάρισε στους θεατές αρκετές συγκινήσεις και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπολόνια έμεινε και αυτή με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Σουμάουρο, ο οποίος είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια, καθώς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το πρώτο 45λεπτο τελείωσε μετά από πολλά νεύρα με το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σύνολο του Μαουρίτσιο Σάρι εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο, με στόχο να βρει το γκολ της ισοφάρισης και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 68ο λεπτό η Λάτσιο κατάφερε να ισοφαρίσει, όταν ο Ντε Σιλβέστρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι Λατσιάλι είχαν… στήσει την Μπολόνια στον τοίχο και 11 λεπτά αργότερα πήραν το προβάδισμα με 2-1 χάρη σε γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε. Στα εναπομείναντα λεπτά η Λάτσιο κατάφερε να υπερασπιστεί το υπέρ της αποτέλεσμα, παίρνοντας έτσι το πρώτο τρίποντο για τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Φιορεντίνα-Κρεμονέζε 3-2

Στο έτερο παιχνίδι των 19:30 η Φιορεντίνα μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και ο Μποναβεντούρα μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ, όταν σούταρε από κοντά και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ράντου, δίνοντας το προβάδισμα στους “βιόλα” με 1-0 στο 16′. Η Κρεμονέζε είχε άμεση απάντηση, καθώς μόλις τρία λεπτά αργότερα, κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Οκερέκε να φέρνει το ματς στα… ίσα με κεφαλιά. Σε ένα πλούσιο, από άποψη θεάματος πρώτο μέρος ο Γιόβιτς έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Φιορεντίνα στο 34ο λεπτό. Οι συγκινήσεις δεν σταμάτησαν όμως εκεί, καθώς στο 44′ οι “βιόλα” απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα, όταν ο Εσκαλάντε με ένα άτσαλο μαρκάρισμα, αντίκρισε την απευθείας κόκκινη από τον διαιτητή. Με αυτό τον τρόπο στην ανάπαυλα οι παίκτες της Φιορεντίνα πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας κεφάλι στο σκορ με 2-1.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι παίκτες της Κρεμονέζε, παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα, ανέβηκαν στο γήπεδο, ψάχνοντας το γκολ που θα έφερνε το ματς ξανά σε ισορροπία. Οι προσπάθειες τον παικτών του Μασιμιλιάνο Αλβίνι, έπιασαν… τόπο και η ισοφάριση ήρθε στο 69′ με τον Μπιανκέτι να στέλνει τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Γκολίνι. Η Φιορεντίνα στα τελευταία λεπτά πίεσαν ασφυκτικά την Κρεμονέζε, καταφέρνοντας να βρει το γκολ της νίκης με αυτογκόλ του Ράντου, ενώ στις εξέδρες επικρατούσε “πανδαιμόνιο”. Οι “βιόλα” κατάφεραν να κλέψουν τη νίκη στο 90+6′ κυριολεκτικά μία… ανάσα πριν το τελευταίο σφύριγμα.