“Τεσσάρα” η Λάτσιο | “Στραβοπάτησε” η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Εύκολο έργο είχαν στην έδρα τους οι “αετοί”, που επιβλήθηκαν με 4-2 της Φέγενορντ, σε αντίθεση με τους “κόκκινους διαβόλους” που είδαν τη Ρεάλ Σοσιεδάδ να επικρατεί με 1-0 μέσα στο “Ολντ Τράφορντ”.

Λάτσιο – Φέγενορντ 4-2

Επίδειξη δύναμης έκανε η Λάτσιο στην έδρα της επικρατώντας άνετα με το εμφατικό 4-2 κόντρα στη Φέγενορντ. Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο Αλμπέρτο μετά από μια εξαιρετική ασίστ του Βεσίνο μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι “Λατσιάλι” διπλασίασαν τα τέρματά τους λίγα λεπτά αργότερα, στο 16′ όταν ο Άντερσον με ένα έξοχο σουτ νίκησε τον Μπάιλοου. Το κακό… τρίτωσε για τη Φέγενορντ στο 28ο λεπτό, όταν ο Βεσίνο κατάφερε να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με σουτ έξω από την περιοχή των Ολλανδών.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ωστόσο η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι κατάφερε να πετύχει και τέταρτο τέρμα με τον Βεσίνο να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα μετά από την ασίστ του Λουίς Αλμπέρτο. Οι Ολλανδοί κατάφεραν να μειώσουν σε 4-1 με τον Χιμένες, ο οποίος μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του. Το σύνολο του Σλοτ κατάφερε να μειώσει σε 4-2 με τον Σαντιάγκο Τόμας Χιμένες, που ανενόχλητος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Προβεντέλ, Χιουσάι, Γκίλα, Ρομανιόλι (73′ Πάτρικ), Μάρουσιτς (76′ Ράντου), Λουίς Αλμπέρτο (69′ Μπάσιτς), Κατάλντι, Βεκίνο (70′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς), Ζακάγκνι, Άντερσον, Ιμόμπιλε (69′ Καντσελιέρι)

Φέγενορντ (Άρνε Σλοτ): Μπάιλο, Χαρτμαν, Χάνκο, Τράουνερ, Πέντερσεν, Σιμάνσκι (46′ Γιάχανμπακς), Κοκτσού, Τίμπερ (86′ Παϊξάο), Ντιλρόσουν (64′ Βίφερ), Βάλεμαρκ (71′ Ιντρίσι), Ντανίλο (64′ Χιμένεθ).

ΓΚΟΛ: 4′ Λ. Αλμπέρτο, 8′ Φ. Άντερσον, 28′, 63′ Βεσίνο / 69′ (πεν.) Χιμένες, 88′ Ιντρίσι

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1

Το παιχνίδι είχε “σκληρές μάχες” από τα πρώτα λεπτά. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 36ο λεπτό του αγώνα κατάφερε να σκοράρει με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ωστόσο η φάση αφού ελέγχθηκε από τον VAR, ακυρώθηκε ορθά με το 0-0 να παραμένει μέχρι την ανάπαυλα του ματς χωρίς κάποιες ιδιαίτερες φάσεις.

Ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν παρόμοιος και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ κατάφερε στο 57ο λεπτό να κερδίσει πέναλτι, το οποίο εξετάστηκε από τον VAR.  Ο Μέντεζ ήταν ψύχραιμος απέναντι στον Ντε Χέα και άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης, παγώνοντας το “Ολντ Τράφορντ” μετά τις καλές εμφανίσεις της Μάντσεστερ στο πρωτάθλημα της Premier League. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης πάντως, ο Κασεμίρο έκανε ένα δυνατό σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Ρεμίρο κρατώντας το “μηδέν” και “χαρίζοντας” επί της ουσίας το “διπλό” στους Ισπανούς.

ΓΚΟλ: 59′ (πεν.) Μέντες

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Νταλότ (46′ Μαρτίνες), Μαγκουάιρ, Λίντελεφ, Μαλάσια (83′ ΜακΝέιλ), Φρεντ, Καζεμίρο, Έρικσεν (46′ Φερνάντες), Άντονι (71′ Σάντσο), Ρονάλντο, Ελάνγκα (71′ Γκαρνάτσο).

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Γκοροσαμπέλ (84′ Σόλα), Ελουστόνδο, Ποτσέκο, Μουνιός, Μέντεθ (84′ Τουριέντες), Θουμπιμέντι, Μερίνο, Σίλβα (65΄Τσο), Σαντίκ, Κούμπο (Μπαρενετχέα).