“Σκαρφάλωσε” στη 2η θέση η Λάτσιο

Οι “αετοί” αρκέστηκαν σε ένα γκολ για να επικρατήσουν της Μόντσα και έτσι “έπιασαν” τη Μίλαν στη δεύτερη θέση της Serie A στο πλαίσιο της 14ης “στροφής” του ιταλικού πρωταθλήματος.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, η Λάτσιο κατάφερε να επικρατήσει με 1:0 χάρη σε γκολ που πέτυχε ο 17χρονος Αργεντινός Λούκα Ρομέρο στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης για την 14η αγωνιστική της Serie A. Με αυτή τη νίκη, οι “αετοί” ανέβηκαν στους 30 βαθμούς και τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Μόντσα έμεινε στους 13 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δυο ομάδες δεν απείλησαν ιδιαίτερα, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν σημαντική φάση στο 13′ με το τακουνάκι του Αντρέα Πετάνια, ωστόσο υπήρχε οφσάιντ. Όσο κι αν η Μόντσα έψαξε την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα, σε ένα ματς που δεν ήταν παραγωγικό.