Οι “αετοί” κατασπάραξαν τη Φιορεντίνα!

Η Λάτσιο πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο, καθώς διέλυσε τους “βιόλα” με 4-0, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με την αναμέτρηση να κρίνεται, χάρη στα γκολ των Βεσίνο, Τζακάνι, Λουίς Αλμπέρτο και Ιμόμπιλε.

Η Φιορεντίνα, υποδέχθηκε τη Λάτσιο στο “Αρτέμιο Φράνκι” για το παιχνίδι που έκλεισε την… αυλαία, για την 9η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Οι “αετοί”, με αυτό το σπουδαίο “διπλό” κατάφεραν να… πιάσουν τριάδα, φτάνοντας το 20 βαθμούς. Από την άλλη οι “βιόλα” παραμένουν στους 9 βαθμούς και 13η θέση, με την εικόνα τους να… προβληματίζει.

Η αναμέτρηση από τα πρώτα λεπτά, είχε υψηλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο γήπεδο… ορεξάτες. Στο 4ο μόλις λεπτό ο Γιόβιτς, λίγο έλλειψε, να ανοίξει το σκορ, όταν… εξαπέλυσε ένα συρτό σουτ, με τον Προβεντέλ όμως, να αποκρούει εντυπωσιακά. Στο 11′ η Λάτσιο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, στην πρώτη της τελική. Ο Τζακάνι εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Βεσίνο, κέρδισε τους πάντες στον “αέρα” και με γυριστή κεφαλιά κατάφερε να νικήσει τον Τερατσιάνο. Στο 25ο λεπτό οι “Λατσιάλι”, έθεσαν… γερές βάσεις για να πάρουν το τρίποντο, καθώς βρήκαν δίχτυα ξανά. Ο Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς, έβγαλε μία ωραία φαλτσαριστή σέντρα στον Τζακάνι, ο οποίος με μία εξαιρετική κεφαλιά, νίκησε τον γκολκίπερ της Φιορεντίνα και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Οι “βιόλα” προσπάθησαν να αντιδράσουν και έχασαν μία σπουδαία ευκαιρία, να μειώσουν, όταν ο Μαντραγκόρα “πυροβόλησε” από μέση απόσταση, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το “χατίρι” και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν “κεφάλι” στο σκορ με 2-0.

Ο Βετσίνο πανηγυρίζει το γκολ του, για το 2-0 της Λάτσιο. (@SerieA_EN / Twitter)

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και 10 λεπτά αργότερα, η Λάτσιο “άγγιξε” το τρίτο γκολ. Ο Τσίρο Ιμόμπιλε, πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και επιχείρησε ένα… έξυπνο σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Τερατσιάνο. Στο 67′ η Φιορεντίνα έφτασε μία… ανάσα από το γκολ, αλλά η μπάλα δεν έκανε το “χατίρι” στο Γιόβιτς, καθώς η κεφαλιά του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και Φιορεντίνα προσπάθησε να… ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά οι προσπάθειες των παικτών του Ιταλιάνο, δεν κατέληγαν σε ουσιαστική τελική. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι, δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα, να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα τους και σταματούσαν εύκολα κάθε επιθετική προσπάθεια των “βιόλα”. Το σκορ ανέβασε ο Λουίς Αλμπέρτο στο 86′, όταν μετά από ολιγωρία της άμυνας των “βιόλα”, ο Ιμόμπιλε… έστρωσε τη μπάλα στον πρώτο, τον έβγαλε “φάτσα” με την εστία και με ένα όμορφο πλασέ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο “Τσίρο” από δημιουργός έγινε εκτελεστής και στις καθυστερήσεις του αγώνα έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, όταν εκμεταλλεύτηκε την πάσα το Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς και “εκτέλεσε” τον Τερατσιάνο, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Γκολ:  – / 11′ Βετσίνο, 25′ Τζακάνι, 86′ Λουίς Αλμπέρτο, 90’+1′ Ιμόμπιλε

Δοκάρια: 45′ Μαντραγκόρα / 55′ Ιμόμπιλε

Κίτρινες: 24′ Άμραμπατ, 27′ Ιγκόρ, 68′ Μαντραγκόρα, 70′ Ντοντό / 78′ Λατσάρι

Φιορεντίνα (Βιντσέντζο Ιταλιάνο): Τερατσιάνο, Ντοντό, Μαρτίνες, Ιγκόρ (Μιλενκοβιτς 59′), Μπιράγκι, Μποναβεντούρα (Μαλέ 72′), Άμραμπατ (Μπαράκ 59′), Μαντραγκόρα, Κουαμέ (Σαπονάρα 72′), Ικονέ (Γκονζάλες 46′), Γιόβιτς

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Προβεντέλ, Λατσάρι, Πάτρικ, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς (Χισάι 72′), Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς, Αντόνιο (Λουίς Αλμπέρτο 62′), Βεσίνο, Άντερσον (Πέδρο 79′), Τζακάνι (Κανσελιέρι 79′), Ιμόμπιλε