Ο Μανδάς κράτησε το “μηδέν” και ο Ζακάνι έδωσε την πρόκριση στη Λάτσιο στο “Derby della Capitale”

Οι “λατσιάλι” πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση κόντρα στην μισητή αντίπαλο, Ρόμα χάρις στο τέρμα του 28χρονου Ιταλού από την βούλα του πέναλτι στο 51ο λεπτό. Στην αναμέτρηση ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα ο 21χρονος Έλληνας πορτιέρε.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχαν την εικόνα που επικρατούσε και στις κερκίδες στο “Ολίμπικο, οι δύο ομάδες είχαν αναλωθεί σε αρκετά φάουλ, τα νεύρα πρωταγωνιστούσαν, ρυθμός δεν υπήρχε με συνέπεια οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν το ρυθμό τους και κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι στο 48ο λεπτό σε πτώση του Βετσίνο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζακάνι που με άψογο τελείωμα νίκησε τον Ρούι Πατρίσιο κάνοντας το 1-0. Στο 56ο λεπτό ο Λατσάρι πάσαρε στον στον Βετσίνο με τον τελευταίο να κάνει το σουτ αλλά ο Πορτογάλος τερματοφύλακας απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 87ο λεπτό ο Μπελότι, σούταρε αλλά ο Έλληνας πορτιέρε αντέδρασε εξαιρετικά κρατώντας το ανέπαφη την εστία του. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης αλλά ο Μανδάς και η άμυνα της ομάδας του Σάρι κράτησαν σθεναρά το “μηδέν”, (παρότι ο Πέδρο δέχτηκε κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης) πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση επί του μισητού αντιπάλου.

Λάτσιο: Μανδάς, Λατσάρι, Ρομανιόλι, Πάτρικ, Μάρουσιτς, Βεσίνο, Κατάλντι, Γκεντουζί, Φελίπε Άντερσον, Τζακάνι, Καστεγιάνος.

Ρόμα: Ρουί Πατρίσιο, Χούισεν, Κρίστενσεν, Μαντσίνι, Κάρσντορπ, Ζαλέφσκι, Παρέδες, Κριστάντε, Μπόβε, Ντιμπάλα, Λουκάκου. //ΝΚ