Η Λάτσιο “καθάρισε” τη Γιουβέντους και εδραιώνεται στη 2η θέση!

Ο Μαουρίτσιο Σάρι οδήγησε τους Ρωμαίους στην εντός έδρας νίκη με 2:1 κόντρα στην, πρώην, “Γηραιά Κυρία” και οι “λατσιάλι” απολαμβάνουν τη μοναξιά της δεύτερης θέσης στη Serie A.

Η Λάτσιο νίκησε εντός έδρας με 2:1 τη Γιουβέντους και εδραιώνεται στη 2η θέση της Serie A, μετά τις γκέλες των Ίντερ και Μίλαν.

Ο Μαουρίτσιο Σάρι είδε τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να ανοίγει το σκορ στο 38′ κόντρα στην πρώην του ομάδα, με τον Ραμπιό να φέρνει το ματς στα ίσα τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου. Το γκολ της νίκης των “λατσιάλι” ήρθε στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Λουίς Αλμπέρτο έβγαλε από το… μαγικό του καπέλο ένα ασύλληπτο τακουνάκι, το οποίο ξεγέλασε όλη την άμυνα της “Γηραιάς Κυρίας”, “σερβίροντας” στον Τζακάνι σχεδόν έτοιμο γκολ. Έτσι, ήρθε η πρώτη ήττα των “μπιανκονέρι” έπειτα από επτά αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.