Έφυγε με το βαθμό από τη Ρώμη

Μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ, όμως η Φιορεντίνα ισοφάρισε και κράτησε το 1:1, παίρνοντας την ισοπαλία από την Λάτσιο στην “αιώνια πόλη”, στην αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της Serie A.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Λάτσιο η οποία βρήκε τέρμα μόλις στο 8ο λεπτό, με τον Καζάλε να ανοίγει το σκορ με δυνατό σουτ, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Η Φιορεντίνα, απάντησε άμεσα, με τον Γιόβιτς να σουτάρει και τον Προβεντέλ να κάνει μια εκπληκτική απόκρουση και να κρατά το μηδέν.

Οι “φιλοξενούμενοι” έφεραν την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι, με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Γκονζάλες πήρε τη μπάλα και την έστειλε με δύναμη στα δίχτυα. Η Φιορεντίνα, ανέβασε ρυθμό μετά την επίτευξη του γκολ και δημιούργησε προϋποθέσεις για γκολ, με τον Σαπονάρα, αλλά και τον Γιόβιτς, με τον Προβεντέλ να λέει “όχι”. Οι “φιλοξενούμενοι” ήταν πιο επικίνδυνοι στα τελευταία λεπτά, όμως ο κίπερ των “λατσιάλι” κρατούσε την ισορροπία στο παιχνίδι. Έτσι, η Λάτσιο, παρέμεινε στην τρίτη θέση στο πρωτάθλημα και στο -12 από την κορυφή, ενώ η Φιορεντίνα είναι 12η.

Γκολ: 8′ Καζάλε / 49′ Γκονζάλες
Λάτσιο: Προβεντέλ, Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Μάρουσιτς, Καζάλε, Ρομανιόλι, Ισάι, Κατάλντι, Αλμπέρτο, Πέδρο, Άντερσον, Τζακάνι
Φιορεντίνα: Τερατσιάνο, Ντοντό, Ρανιέρι, Μιλένκοβιτς, Μπιράγκι, Μπάρακ, Αμραμπάτ, Μποναβεντούρα, Κουαμέ, Γιόβιτς, Γκονσάλες