Αγκαλιά με τους “16” η Λάτσιο με υπογραφή Ιμόμπιλε

Ο Ιταλός επιθετικός πέρασε ως αλλαγή και δικαίωσε απόλυτα τον Σάρι, καθώς σκόραρε δύο φορές μέσα σε τρία λεπτά (82′ και 85′) για να δώσει στους “λατσιάλι” τη νίκη με 2-0 κόντρα στη Σέλτικ, που τους φέρνει αγκαλιά με τους “16” του Champions League.

Η Λάτσιο νίκησε στο “Ολίμπικο” με 2-0 τη Σέλτικ και βρίσκεται πλέον αγκαλιά με τους “16” του Champions League, καθώς ανέβηκε στην κορυφή του 5ου Ομίλου, δύο βαθμούς πάνω από την Ατλέτικο Μαδρίτης και τέσσερις πάνω από τη Φέγενορντ. Έμειναν και μαθηματικά εκτός Ευρώπης οι “Κέλτες”.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο 5′ η Σέλτικ απείλησε με τον Φουρουχάσι, αλλά ο Προβεντέλ μπλόκαρε την προσπάθεια του Ιάπωνα που σούταρε από καλή θέση. Η Λάτσιο απάντησε στο 10′. Ο Γκεντουζί με εκπληκτική μπαλιά βρήκε τον Φελίπε Άντερσον, του οποίου η κεφαλιά-ψαράκι πέρασε μόλις άουτ. Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν την μπάλα κόντρα στους καλά οργανωμένους “Κέλτες”, αλλά, δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Χαρτ στα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης, με εξαίρεση τη φάση του Άντερσον. Η Λάτσιο δοκίμαζε να απειλήσει με κάποια μακρινά σουτ, αλλά οι παίκτες της δεν είχαν και πολύ κακές εκτελέσεις, με το πρώτο ημίχρονο να μένει στο 0-0.

H Σέλτικ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 48′ το σουτ του Φουρουχάσι μέσα από την περιοχή, μετά το κλέψιμο και την πάσα του Μπερνάρντο, πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Προβεντέλ. Στο 60′ η Λάτσιο άγγιξε το γκολ, αλλά το σουτ του Ίσακσεν μέσα από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ. Οι “λατσιάλι” πίεζαν αλλά δυσκολευόντουσαν να σπάσουν τις γραμμές των “Κελτών”, με τον Τσίρο Ιμόμπιλε να όμως να έρχεται από τον πάγκο ως αλλαγή και να δικαιώνει τον Σάρι. Αρχικά ο Ιμόμπιλε με κοντινή προβολή μετά το σουτ του Λατσάρι που κόντραρε έκανε το 1-0 στο 82′ και τρία λεπτά αργότερα (85′) ο Ιταλός επιθετικός σκόραρε ξανά και έβαλε “φωτιά” στο “Ολίμπικο”!

ΓΚΟΛ: 82′,85′ Ιμόμπιλε / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 50′ Ροβέλα, 89′ Πέδρο / 27′ Τέιλορ, 35′ Τζόνστον, 71′ Ο’Ράιλι, 78′ Γιάνγκ

Λάτσιο: Προβεντέλ, Λάτσαρι, Πάτρικ, Τζίλα, Μάρουσιτς, Ροβέλα (79′ Κατάλντι), Γκεντουζί, Αλμπέρτο (84′ Καμάντα), Άντερσον (61′ Πέδρο), Καστελάνος (61′ Ιμόμπιλε), Ίσακσεν.

Σέλτικ: Χαρτ, Α. Τζόνστον, Κάρτερ-Βίκερς, Σκέιλς, Τέιλορ, Ο’Ράιλι, Μακγκρέγκορ, Μπερνάρντο (69′ Γκιου Οχ), Φόρεστ (61′ Μ. Τζόνστον), Φουρουχάσι, Γιανγκ (87′ Τέρνμπουλ).

Δείτε τις βαθμολογίες των ομίλων του Champions League, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.//Λ.