Αγγίζει τ’ αστέρια η Μίλαν!

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους “ροσονέρι” καθώς επικράτησαν με 2:0 της Λάτσιο, σκορ που πέτυχαν στο 29ο λεπτό. Από το πρώτο μέρος, διατήρησαν το προβάδισμά τους και πήραν το τρίποντο που τους ανέβασε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Στέφανιο Πιόλι… καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο την αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκε 2:0 από το 29′. Έτσι ανέβηκε στην 4η θέση και περιμένει την Ίντερ που είναι πέμπτη με παιχνίδι λιγότερο. Aπο την άλλη η Λάτσιο παρέμεινε 2η με τη Γιουβέντους να παραμονεύει, με έναν βαθμό λιγότερο στην 3η θέση.

H Mίλαν μπήκε με περισσότερη όρεξη στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ, χωρίς όμως να ανησυχήσει σημαντικά την άμυνα της Λάτσιο. Αφού συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είδαν τον Λεάο να αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο με πρόβλημα στη βουβωνική χώρα, ενώ τη θέση του πήρε ο Σαλαμάκερς. Στο 17ο λεπτό, η καλύτερη εικόνα τον “ροσονέρι” απέδωσε καρπούς. ο Μπενασέρ πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και σούταρε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, για το 1:0. Στο 29ο λεπτό, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα νίκης. ο Τεό Ερνάντεζ μετά από όμορφη ενέργεια, έκανε το σουτ και νίκησε τον αντίπαλο κίπερ, κάνοντας το 2:0.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες μπήκαν πιο νωχελικά, κυκλοφόρησαν τη μπάλα χωρίς όμως να απειλήσουν σημαντικά τα αντίπαλα καρέ. Η Μίλαν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως δεδομένου το προβάδισμα των δύο τερμάτων που είχε, η πίεση που ασκούσε δεν ήταν ασφυκτική. Από την άλλη η Λάτσιο, έψαχνε χώρους έτσι ώστε να απειλήσει, όμως οι προσπάθειές της δεν έδειχναν πως είναι ικανές για να βρει το τέρμα που έψαχνε. Στα τελευταία λεπτά οι “λατσιάλι” δημιούργησαν ευκαιρίες όμως οι προσπάθειές τους δεν απέδωσαν καρπούς. Έτσι η Μίλαν πήρε μια άνετη νίκη με 2:0 και ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αγγίζοντας το τελευταίο εισιτήριο που οδηγεί στο Champions League, με 5η την Ίντερ που αγωνίζεται κόντρα στη Ρόμα.

Γκολ: 17′ Μπενασέρ, 29′ Ερνάντεζ