Το όνειρο του Απόλλωνα σταμάτησε στη Λαμία

Οι Φθιώτες για τέταρτη φορά στην ιστορία τους θα βρεθούν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού μετά το 2:1 στις Σέρρες η ομάδα του Σάββα Παντελίδη νίκησε στη σημερινή (26/1) ρεβάνς με 4:2 και έβαλε τέλος στο… όμορφο ποδοσφαιρικό παραμύθι της ομάδας από το Παραλίμνιο.

Η ομάδα από το Παραλίμνιο είναι ήδη επιτυχημένη με την παρουσία του στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού έγινε η πρώτη ομάδα που παίζει στην Γ’ Εθνική κατηγορία και συμμετέχει στην προημιτελική φάση του δεύτερου τη τάξει θεσμού του ελληνικού ποδοσφαίρου. Το όνειρο για τον Απόλλωνα όμως σταμάτησε στη Λαμία, αφού γνώρισε δύο ήττες και είπε… αντίο με το κεφάλι ψηλά σε ένα όμορφο ποδοσφαιρικό παραμύθι.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη μετά τη νίκη της με 2:1 στις Σέρρες, επικράτησε και εντός έδρας με 4:2 και ζευγάρωσε τις νίκες της. Έτσι, οι Φθιώτες θα βρεθούν για τέταρτη φορά στην ιστορία τους στα ημιτελικά του Κυπέλλου και περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού ΠαναθηναϊκόςΠΑΟΚ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με σημαντική ευκαιρία ξεκίνησε την αναμέτρηση η Λαμία, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ο Σιμόν σέντραρε από τα δεξιά και ο Ασκόφσκι με κοντινή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Κουτζαβασίλη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 8ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γεωργιάδη, ο Βασίλης Κουτζαβασίλης, κοντρόλαρε στο πρώτο δοκάρι, έβαλε πλάτη στον προσωπικό του αντίπαλο και εκτέλεσε με το αριστερό ψηλά στη γωνία του Γκαραβέλη για το 1:0. Η Λαμία σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα και ενώ πίεζε με στατικές φάσεις, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Στάνκο να περνάει εξαιρετική κάθετη, τον Ασκόφσκι να περνάει και τον τερματοφύλακα και να ισοφαρίζει σε 1:1. Στην επόμενη σημαντική ευκαιρία, που έφτιαξε η ομάδα του Σάββα Παντελίδη, έφερε “τούμπα” το παιχνίδι, με τον Σιμόν να εκτελεί το φαούλ και τον Πάβλοβετς στο δεύτερο δοκάρι να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά, σκοράροντας στο ντεμπούτο του με τους Φθιώτες. Η Λαμία πέτυχε και τρίτο γκολ στο 39′. Άτυχη στιγμή του Απόλλωνα, αφού μετά από γύρισμα από τα δεξιά ο Γκέκας στην προσπάθειά του να απομακρύνει, την έστειλε στον ουρανό των διχτύων της εστίας του Κουτζαβασίλη. Πολύ καλή ευκαιρία για την ομάδα της Φθιώτιδας για τέταρτο γκολ στο 44ο λεπτό, με τον Μανούσο να αστοχεί με σουτ από πλεονεκτική θέση. Μετά από την ψυχρολουσία που δέχτηκαν στο 8ο λεπτό, οι γηπεδούχοι γύρισαν την κατάσταση και πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 3:1.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ήρθε για την Λαμία στο 50ο λεπτό, με τον Ντε Βινσέντι να κάνει το δυνατό σουτ με το δεξί από το ημικύκλιο της περιοχής, μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Σιμόν, και να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουτζαβασίλη. Ο Βέργος πλησίασε στο γκολ στο 66ο λεπτό, με το σουτ του εντός περιοχής να σταματάει στο σώμα του Γιάννη Κουτζαβασίλη και να φεύγει η μπάλα κόρνερ. Στο 75′ ο Απόλλωνας Παραλιμνίου είχε την καλύτερη στιγμή του στο δεύτερο μέρος, με το σουτ του Γεωργιάδη να υποχρεώνει τον Γκαραβέλη σε πολύ δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ. Στο 86′ ο Ελέζι είδε την μπάλα να του στρώνεται στα πόδια μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά και με δυνατό αριστερό σουτ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Γκαραβέλη, μειώνοντας σε 3:2. Ο Βέργος τροφοδότησε τον Τσιλούλη στο 90+3′ και εκείνος με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για να γράψει το 4:2 υπέρ της ομάδας του.To ματς έληξε και η Λαμία έκλεισε θέση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, βάζοντας παράλληλα τέλος στο όμορφο ποδοσφαιρικό παραμύθι του Απόλλωνα Παραλιμνίου.

ΓΚΟΛ: 19′ Ασκόφσκι, 25′ Παούλαβετς, 39′ Γκέκας αυτ., 90+3′ Τσιλούλης / 8′ Β. Κουτζαβασίλης, 86′ Ελέζι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 43′ Ντε Βινσέντι / 23΄Γκούμας, 68′ Στάνκο, 82′ Καρυοφύλλης, 90+2′ Γ. Κουτζαβασίλης, 90+4′ Καρατλίδης