“Αφηνιασμένος” ΠΑΟΚ, κρυφοκοιτάει το… ντέρμπι

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, παίζοντας με τρομερή ενέργεια, “καθάρισε” εύκολα τη Λαμία (3:0) για την 17η αγωνιστική της Super League και βρίσκεται, πλέον, στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε ισοβαθμία με την ΑΕΚ, η οποία αντιμετωπίζει αύριο τον Παναθηναϊκό.

Ο ΠΑΟΚ, με την ψυχολογία στα ύψη από τη νίκη επί του Άρη (1:0), μπήκε αποφασισμένος να “τελειώσει” από νωρίς το παιχνίδι και το κατάφερε, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο ημίωρο. Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη, πέραν ενός δεκαλέπτου, δεν είχαν αντίδραση στις… ορέξεις των “ασπρόμαυρων” και οι Θεσσαλονικείς έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, είχε την πρωτοβουλία των κινησέων και ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι. Στο 11′, ο Ζίβκοβιτς βρήκε λίγο χώρο έξω από την πειροχή, επιχείρησε ένα σουτ, το οποίο όμως κόντραρε και ο Γκαραβέλης μπλόκαρε με άνεση. Στο 13ο λεπτό οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ. Μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Ντάντας, η μπάλα έφτασε στον Νάρεϊ, ο οποίος σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στον Ολιβέιρα και να καταλήγει στα δίχτυα. Στο 18′, ο κινητικός Νάρεϊ γύρισε στον Ντάντας, ο οποίος “τσίμπησε” ωραία την μπάλα, η οποία όμως κατέληξε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα (19′) η Λαμία βγήκε στην αντεπίθεση, όμως το σουτ του Ρόμανιτς ήταν πολύ άστοχο. Στο 27ο λεπτό οι “ασπρόμαυροι” βρήκαν και δεύτερο τέρμα. Ο Νάρεϊ έκλεψε κι έκανε ωραίο γύρισμα, ο Μπεχαράνο δεν απομάκρυνε με επιτυχία και ο Ντάντας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ. Στο 28′, ο Ντε Βινσέντι επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Κοτάρσκι με σέντρα-σουτ, όμως ο Κροάτης έδιωξε τελευταία στιγμή σε κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Ντε Βινσέντι και ο Μπεχαράνο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά. Στην εξέλιξη της φάσης ο ΠΑΟΚ έφυγε στην αντεπίθεση, ο Κωνσταντέλιας “έσπασε” την μπάλα στον Νάρεϊ, ο οποίος πλάσαρε πολύ ψηλά και την έστειλε άουτ. Στο 32′, ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε απευθείας ένα κόρνερ, με τον Κοτάρσκι να διώχνει με τα ακροδάχτυλα, την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και τον Νάσμπεργκ να απομακρύνει πριν οι γηπεδούχοι σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα. Το παιχνίδι είχε πάρει… φρενήρη ρυθμό σε ένα 20λεπτο του πρώτου ημιχρόνου (15-35′). Στο 43′, ο Ζίβκοβιτς έβγαλε πολύ ωραία μπαλιά στον Ολιβέιρα, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο πάνω από την εστία.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα δεν είχε καμία σχέση με αυτόν του πρώτου, με τον ΠΑΟΚ να εξακολουθεί να έχει τον έλεγχο. Στο 58ο λεπτό οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου συνεργάστηκαν άψογα γύρω από την περιοχή, ο Νάρεϊ έκανε το γύρισμα, οι Λαμιώτες δεν απομάκρυναν καλά κι ο Λύρατζης πάσαρε στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος απέφυγε δύο αντιπάλους και έκανε το 3:0. Οι “ασπρόμαυροι” μετά την επίτευξη του τρίτου τέρματος κατέβασαν… ταχύτητα και έδωσαν την μπάλα στους παίκτες της Λαμίας, οι οποίοι όντας απογοητευμένοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κάποια απειλητική φάση. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε φάσεις, ούτε υψηλό ρυθμό, με τις τελικές να μην είναι ούτε οι… μισές σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάστρε επιχείρησε σέντρα-σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΓΚΟΛ: 13′ Ολιβέιρα, 27′ Ντάντας, 58′ Α. Ζίβκοβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 23′ Νούνιες, 45+6′ Ντε Βινσέντι